Nowy numer 42/2019 Archiwum

"Warszawa wygrała bitwę o narrację"

Upowszechniliśmy na świecie wiedzę, że sformułowania "polskie obozy" nie można używać - powiedział w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Przypomniał, że izraelski dziennik Haarec ocenił: "Warszawa wygrała bitwę o narrację".

"Celem ustawy styczniowej ustawy (o IPN - PAP) była walka o honor i godność narodu i państwa polskiego" - powiedział Sellin w radiowej Trójce. Przypomniał, że "po zaniechaniach polityki historycznej naszych poprzedników Polska zaczęła się staczać w pamięci świata do miejsca, w którym stawaliśmy się współsprawcami największych zbrodni II wojny światowej".

Jak dodał rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, środowa nowelizacja ustawy o IPN dotyczyła tylko aspektów karnych. "Nowelizacja zakończyła pewne napięcia na linii z Izraelem. Wbrew intencjom rządu ustawa była trochę opacznie rozumiana" - podał.

Łapiński powiedział, że "udało się osiągnąć rzeczy przełomowe". "Wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela, w której pojawia się potępienie antysemityzmu, ale też potępienie antypolonizmu. Przyznanie, że takie sformułowania, jak +polskie obozy zagłady+ jest kłamliwe" - powiedział rzecznik prezydenta.

Sellin przypomniał, co o tej sprawie napisał jeden z najbardziej wpływowych dzienników w Izraelu. "Haarec napisał, ze polskie prawo zostało zmienione, ale to Warszawa wygrała bitwę o narrację. Myśmy upowszechnili wiedzę o tym, że nie można takich sformułować używać" - powiedział wiceminister.

Łapiński był pytany, kiedy prezydent Andrzej Duda zostanie przyjęty w Białym Domu. Powiedział, że "nie należy łączyć tych dwóch spraw ze sobą (wizyty w Stanach Zjednoczonych oraz nowelizacji ustawy o IPN)". "Spokojnie poczekajmy, trzeba pewne rzeczy zgrać" - stwierdził. Dodał, że prezydenci będą widzieć się na szczycie NATO.

W środę Sejm uchwalił nowelę ustawy o IPN. Senat przyjął ją bez poprawek, a prezydent podpisał. Nowelizacja uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

Artykuły te, uchylone środową nowelizacją, zawierała wcześniejsza, styczniowa nowelizacja ustawy o IPN. Wywołała ona liczne kontrowersje; sprzeciw wobec niej wyraziły m.in. władze Izraela, którego MSZ oświadczyło wtedy, że "żadna ustawa nie zmieni faktów". Instytucje izraelskie wyrażały obawę o wolność badań historycznych. O przeanalizowanie ustawy pod kątem wolności słowa apelowała też administracja amerykańska.

« 1 »

Zobacz także

 • Dremor
  30.06.2018 13:22
  Chyba w takiem razie żyjemy jakiś równoległych światach. Od momentu uchwalenia ustawy o IPN na portalu Quora niemalże codziennie pojawia się pytanie w stylu "dlaczego Polacy zakłamują swoją historię?". Efekt jest dokładnie odwrotny, o ile stwierdzenie "polskie obozy" było kiedyś zjawiskiem niszowym, przywoływanym głownie w kontekście geograficznym, o tyle dziś na świecie panuje przekonanie, że "polskie obozy" naprawdę istniały, tylko Polska zakazuje o tym mówić. Sytuacja porównywalna ze stanowiskiem Turcji wobec ludobójstwa Ormian.
  doceń 16
 • velario
  30.06.2018 15:04
  Przepis na żenadę level master: 1. Zaplanuj uchwalenie ustawy, przed której uchwaleniem wszyscy dookoła cię ostrzegają. 2. Uchwal tę ustawę. 3. Zepsuj stosunki dyplomatyczne - nie tylko z Izraelem, ale i z najpotężniejszym mocarstwem świata. 4. Wyślij Prezydenta za Ocean po to, by się spotkał z burmistrzem jakiegoś tam miasta, gdzie stoi jakiś pomnik. /.../ /w tym momencie dociera do ciebie, co nawyrabiałeś/ /.../ 4. Opamiętaj się. 5. W ekspresowym tempie, tym razem bez debaty publicznej, uchwal ustawę, w której wycofasz się ze zmian. 5. Ogłoś, że odniosłeś - SUKCES!
  doceń 19
 • gregg84
  30.06.2018 21:23
  gregg84
  Upowszechnili w niektórych ludziach wiedzę o tym, że sformułowania "polskie obozy śmierci" nie można używać, a przy okazji w wielu ludziach upowszechnili wiedzę o tym, że Polacy są skłonni zafałszowywać historię co do udziału swoich przodków w Holocauście Żydów i karać za jej odkłamywanie. Zaiste, wielkie są osiągnięcia "polityki historycznej" PiS...
  doceń 0
 • stan
  01.07.2018 00:32
  Polecę klasykiem: ciemny lud to kupi. I o to chodzi!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL