Nowy numer 8/2019 Archiwum

Nie tak będzie między wami

Ostatnimi słowami, które chciałby dziś usłyszeć kard. Konrad Krajewski, są słowa „gratulacje, Eminencjo”. Wolałby pewnie usłyszeć: idę dziś z tobą na ulicę, do ubogich. Czas pompowania baloników w Kościele dobiega końca.

Nowi kardynałowie w Kościele. Ktoś trafnie skomentował – patrząc na skład świeżo upieczonych purpuratów – że do centrum Kościoła papież wezwał dotychczasowych „kopciuszków Kościoła”, a pominął tradycyjne stolice kardynalskie. Dołączenie do grona kardynalskiego zwłaszcza jałmużnika papieskiego jest wyraźnym sygnałem dla całego Kościoła. Papież Franciszek tą nominacją kolejny raz podkreśla, jakie są jego priorytety w reformowaniu Kościoła, a które określił już w pierwszych dniach swojego pontyfikatu, mówiąc: „Chcę Kościoła ubogiego i dla ubogich”. Abp Grzegorz Ryś, komentując parę tygodni temu nominację dla abp. Krajewskiego, mówił: „Pierwszymi kardynałami byli ludzie wspierający papieża w dziełach miłosierdzia. Nominację księdza arcybiskupa Konrada trzeba postrzegać w tym kluczu”. Dlatego Konrad Krajewski jako kardynał to kolejny czytelny sygnał od papieża, że „opcja na rzecz ubogich” nie jest kościelnym fakultetem do wyboru. Jest programem dla całego Kościoła.

Ale w czasie uroczystego konsystorza padły też słowa, które poszerzają ten program. W homilii papież wymieniając tradycyjne pokusy uczniów Jezusa, czyli „dążenie do pierwszych miejsc, zazdrość, intrygi, kompromisy i układy”, przywołał słowa Jezusa: „Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym”. I pytał: „Cóż znaczy zyskać cały świat, skoro jesteśmy przeżarci wewnątrz? Cóż znaczy zyskać cały świat, jeśli żyjemy wszyscy ogarnięci dławiącymi intrygami, które znieczulają i powodują bezowocność serca misji? (…). W tej sytuacji – jak ktoś zauważył – można by już przewidywać intrygi pałacowe, nawet w kuriach kościelnych”. I chyba najważniejsze słowa: „I (musimy) pamiętać, że jesteśmy tutaj, ponieważ zostaliśmy posłani, aby »ubogim nieść dobrą nowinę, więźniom głosić wolność, a niewidomym przejrzenie; aby uciśnionych odsyłać wolnymi, aby obwoływać rok łaski od Pana«”, cytował Ewangelię papież. I dodał: „Tylko w ten sposób autorytet pasterza będzie miał smak Ewangelii, a nie będzie jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący” - przypomniał.

Biada nam – niezależnie od miejsca, jakie zajmujemy w Kościele i jaką funkcję pełnimy – jeśli w słowach, gestach i decyzjach zabijamy w Kościele to, co pozbawia go smaku Ewangelii. Tego „zniesmaczenia” nie da się nadrobić żadnymi „ekscelencjami”, „eminencjami” ani innymi balonikami. Taki jest program Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • z góry przepraszam
  28.06.2018 20:57
  Ubogi Kościół dla ubogich. Oczywiście, głębokie teologicznie i moralnie hasło. Tylko proszę nie przesadzać, i nie brać tego zbyt dosłownie. Jako ubogi, wcale nie pragnę by msze odbywały się w szopie z przeciekającym dachem, to mam na codzień. Chcę móc przyjść do Świątyni nawet kapiącej od złota, by i w ten sposób odczuć majestat Tego, Który Jest Nad Nami, i któremu wszyscy oddajemy cześć ofiarując Mu to co najlepsze. By było jasno, czysto i uroczyście. Albo "kolęda". Nawet bardzo ubodzy ludzie na tę okazję dokładnie sprzątają pokój, wyciągają najlepszy obrus i ubierają najlepsze ubranie. Wcale nie chcą by Ksiądz odwiedzał ich w wymiętym, szarobiałym chałacie i rozmawiał z nimi w jego pojęciu "ich", bardzo prostym językiem. W nim też chcieliby widzieć autorytet Pana i kogoś kto podciąga ich w górę, a nie zniża się do ich poziomu. Taka przesadna "skromność" kojarzy się raczej z brakiem szacunku. Wystarczy tylko ubogich rozumieć i pomagać o ile się da i o ile chcą tej pomocy, a nie trzeba się stawać jednym z nich. To nikomu niepotrzebne.
  doceń 15
 • wer
  29.06.2018 21:48
  Bardzo komicznie brzmi ta słynna juz Franciszkowa fraza o ubogim Kościele dzis zwłaszcza, gdy na całym swiecie zbierana jest kolekta na utrzymanie papieza...
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.