Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nie dorośliśmy

Plastik znajdowany jest w soli morskiej, w butelkowanej wodzie i w ciałach większości zwierząt morskich, a więc i u coraz większej liczby zwierząt lądowych. Nie ma wątpliwości, że tworzywa sztuczne zmieniły nasze życie na lepsze. Nie ma też wątpliwości, że nie dorośliśmy do ich używania.

Proszę rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, ile przedmiotów, urządzeń i materiałów to tworzywa sztuczne. A następnie zdać sobie sprawę z tego, że bez nich to wszystko trzeba byłoby wykonać z drewna, metalu, szkła albo jakichś materiałów naturalnych. Trzeba jasno powiedzieć, że wielu rzeczy z tych naturalnych materiałów nie dałoby się zrobić. Tworzywa sztuczne – w zależności od rodzaju – są lekkie i wytrzymałe. Mogą być doskonałym izolatorem, mogą przepuszczać światło, mogą być odporne na warunki atmosferyczne i mogą mieć kontakt z żywnością. Można w nie pakować jedzenie próżniowo, a to zasadniczo wydłuża okres, w którym jest ono zdatne do spożycia. Samochody, samoloty czy statki bez tworzyw sztucznych nie byłyby tak bezpieczne i wygodne. Lekarze bez tworzyw sztucznych musieliby w wielu przypadkach rozkładać bezczynnie ręce. Począwszy od ultranowoczesnego drukowania biokompatybilnych rusztowań udających chrząstki, przez elementy wszczepiane przez chirurgów naczyniowych, na niezliczonej ilości różnego rodzaju sprzętu wykorzystywanego przez lekarzy w codziennej praktyce skończywszy. Wystarczy spojrzeć na wyposażenie karetki pogotowia czy zwykłego gabinetu zabiegowego. Cywilizacja, nasze życie, bez tworzyw sztucznych nie mogłaby się rozwinąć i nie może się rozwijać dalej.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji