Nowy numer 42/2019 Archiwum

Holy-days

Wakacyjne oferty last minute to nie tylko plaże Bałtyku, Turcji czy Grecji. To również klasztorne cele, sale konferencyjne, godziny adoracji, postne menu i wspólnotowe uwielbienie. Polacy coraz chętniej poświęcają urlop na letnie rekolekcje. Jest w czym przebierać, niemal do ostatniej chwili.

Lipiec i sierpień to ostatnie miesiące, które mogą kojarzyć się z rozmowami o… przebaczeniu. A tymczasem dominikański ośrodek rekolekcyjny w Korbielowie właśnie w tym czasie organizuje aż dwie serie rekolekcji poświęconych temu tematowi. I nie trwa to dzień czy dwa, ale cały tydzień. Dwie serie są wynikiem nie tylko dużego zainteresowania, ale również podziału na „dwa stopnie”: termin lipcowy (20–28) jest przeznaczony dla tych, którzy biorą w nich udział po raz pierwszy, a sierpniowy (3–11) dla osób, które już uczestniczyły w rekolekcjach pod hasłem „Przebaczenie bramą do uzdrowienia”.

To tylko jedna z możliwości, jakie oferują ośrodki rekolekcyjne, domy zakonne i inne wspólnoty Kościoła w okresie wakacyjnym. Dla niektórych to jedyna forma spędzania letniego urlopu, dla innych uzupełnienie plażowania, górskich wspinaczek czy miejskich wycieczek. W bogatej ofercie rekolekcji są zresztą i takie, które łączą aktywny wypoczynek z formacją duchową. Prawdziwe „all inclusive”.

Wejdź na górę

Oprócz bardziej znanych rekolekcji ruchów i stowarzyszeń katolickich, które tradycyjnie gromadzą tysiące uczestników, z roku na rok rośnie liczba „profilowanych” rekolekcji tematycznych, zarówno dla pojedynczych osób, jak i dla całych rodzin. W przypadku tych drugich – poza rekolekcjami Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło–Życie – uwagę zwraca m.in. oferta Ogniska Miłości, międzynarodowego ruchu powstałego z inspiracji Marty Robin i o. Georges’a Fineta. Na odbywające się w Rogowie (Łódzkie) rekolekcje „Dom na skale, czyli o fundamentach małżeństwa i rodziny” (od 9 do 15 lipca) można się wpisać już tylko na listę rezerwową, ale za to od 30 lipca do 5 sierpnia są jeszcze wolne miejsca na rekolekcje dla rodzin pod hasłem: „Oprzeć miłość na miłości Boga i wejść w Jego zamysł większy od ludzkich projektów” (to cytat z encykliki „Lumen fidei” papieża Franciszka). Rekolekcje te prowadzone są nie tylko przez duchownych, ale także przez osoby świeckie.

Gdyby ktoś chciał połączyć ducha rekolekcji ignacjańskich (w milczeniu) z aktywną wędrówką po Beskidach, może zapisać się na odbywające się od 13 do 18 sierpnia rekolekcje, którym towarzyszy cytat z Ewangelii wg św. Marka: „Jezus wszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał”. Rekolekcje odbywają się w milczeniu, a nauki na górskich szlakach głoszą ks. Sławomir Sosnowski i Radosław Podogrodzki, menedżer, harcmistrz ZHR i pasjonat gór. Nieco później (20–26 sierpnia) ks. Sosnowski zaprasza na rekolekcje w zupełnym milczeniu – o uzdrowieniu wewnętrznym („Przyjąć i ukochać własne życie – rekolekcje z Martą Robin”).

Wiatr w żagle

Są również propozycje dla tych, którzy do milczenia… muszą jeszcze dojrzeć lub mają to już przepracowane. Od 10 do 15 lipca u oo. dominikanów w Korbielowie będą się odbywać rekolekcje pod hasłem: „Uwielbienie z modlitwą tańcem”. Pięć dni uwielbiania i warsztaty modlitewnego tańca hebrajskiego to oferta dla uczestników wymagających bardziej dynamicznego skupienia na Bogu.

Jeszcze inną i równie twórczą formułę rekolekcji proponuje dom rekolekcyjny św. Jana Pawła II pod Krzyżem Jubileuszowym w Kobylej Górze (diecezja kaliska). Tam od 5 do 12 sierpnia można brać udział w rekolekcjach z warsztatami ikonopisania pt. „Najświętsze Oblicze”. Dla odmiany Instytut Świecki Misjonarek Chrystusa zaprasza kobiety w wieku 20–40 lat, zainteresowane życiem świeckim konsekrowanym, na wspólnotowe rekolekcje Instytutu (21–27 lipca w Trzebini). Oferta dla młodszych uczestniczek to m.in. rekolekcje w Domu Sióstr Uczennic Krzyża w Kościelisku – tutaj zaproszone są głównie uczennice szkół średnich. Rekolekcje mają również charakter wędrowny – nauki odbywają się podczas wypraw górskich (termin 13–18 lipca).

Jeśli ktoś preferuje inne okoliczności przyrody, to ciekawą alternatywą są sercańskie rekolekcje młodzieżowe dla osób w wieku 14–18 lat w okolicach Augustowa nad Jeziorem Studzienicznym (wolne miejsca na turnus od 2 do 18 sierpnia) lub szlakiem mazurskich jezior dla osób pełnoletnich (4–11 sierpnia). W wersji dla młodszych program obejmuje teoretyczne i praktyczne poznawanie oraz doskonalenie tajników żeglarstwa, relaks na strzeżonym kąpielisku, wycieczkę kajakową nad jezioro Serwy oraz codzienną modlitwę jutrznią, Mszą św. i spotkania w grupach. W opcji dla pełnoletnich, poza częścią religijną i formacyjną, uczestnicy rejsu zaliczają na trasie Jezioro Jagodne, kanał na jeziorze Tałty w kierunku Mikołajek, jezioro Śniardwy, Bełdany, Jezioro Nidzkie oraz drogę powrotną. Noclegi i posiłki oczywiście na jachcie.

Co ty tutaj robisz

Jeśli jednak ktoś szuka rekolekcji połączonych z aktywnym, ale już nie tak wyczynowym wypoczynkiem, to oferta księży sercanów dla dzieci i młodzieży jest dużo szersza. Do Kawkowa k. Olsztyna są zaproszeni uczniowie po IV, V, VI i VII klasie szkoły podstawowej (29 lipca–4 sierpnia), a do Koszyc Małych k. Tarnowa uczniowie po III, IV, V i VI klasie (19–25 sierpnia). To tzw. rekolekcje z misjami i językami: dzieci uczestniczą nie tylko w codziennej Eucharystii i wspólnej modlitwie oraz katechezie, ale także w pełnym atrakcji programie opartym na animacjach i edukacji językowej przez zabawę oraz w formacji warsztatowej w duchu misyjnym (dzieci poznają życie misjonarzy i są uwrażliwiane na potrzeby Kościoła w różnych częściach świata).

Z propozycji dla dorosłych i bardziej wymagających uczestników uwagę przykuwają propozycje m.in. Odnowy w Duchu Świętym z archidiecezji białostockiej. Z długiej listy ciekawych tematów warto wymienić: „Co ty tu robisz, Eliaszu” (7–12 lipca), „Uzdrowienie wspomnień” (14–21 lipca), Rekolekcje Eucharystyczne (24–29 lipca) czy rekolekcje „Drogocenna perła” (1–5 sierpnia).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders" i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. W „Gościu" od 2006 r. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem", wywiadu rzeki z ks. Markiem Dziewieckim „Psycholog w konfesjonale" oraz współautor zbioru reportaży z Bliskiego Wschodu „W drogę ze św. Pawłem". Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Syrii, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i innych. Publikował m.in. w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus"), „Cywilizacji", Onet.pl. Jest również założycielem i właścicielem Wydawnictwa Niecałe (wydaje szeroko rozumianą literaturę faktu). Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, życiem Kościoła i teologią, a także fotografią, filmem, turystyką i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Bałkanów, a także związane z życiem Kościoła na świecie i nową ewangelizacją.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji