Nowy numer 8/2019 Archiwum

Zdumiewające słowa Trzaskowskiego

Mamy rozporządzenie, które wiąże przestrzeganie praworządności z unijnymi pieniędzmi; jak PiS będzie tak rządził, to Warszawa straci miliardy - powiedział kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski (PO). Dodał, że te pieniądze nie przepadają, a dzięki staraniom PO będą mrożone i zostaną odmrożone, gdy Platforma wygra wybory.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez KE, Polska ma otrzymać w nowym wieloletnim budżecie 64 mld euro z funduszy spójności - o 19,5 mld euro mniej niż obecnie. Zaproponowane przez Komisję nowe zasady przydziału środków w ramach polityki spójności zakładają, że wielkość funduszy będzie nadal powiązana z bogactwem regionów, ale są też kryteria dodatkowe, takie jak bezrobocie wśród ludzi młodych, niski poziom szkolnictwa, zmiany klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów.

Trzaskowski w rozmowie z Radiem ZET ocenił, że cięcia są "olbrzymie". "Do tego te pieniądze, które Polska mogłaby dostać, będą prawdopodobnie mrożone przez to, że w Polsce jest łamana konstytucja" - powiedział.

Polityk PO przekonywał, że "przez upór, brak profesjonalizmu, przez łamanie konstytucji tego rządu może być tak, że znikną olbrzymie pieniądze na inwestycje". "Problem polega na tym, że niestety mamy rozporządzenie, które wiąże przestrzeganie praworządności z pieniędzmi. Jak tak dalej pójdzie, to Warszawa straci miliardy, jak PiS będzie tak rządził" - dodał.

Na pytanie, co robi, aby "Bruksela nie zabrała tych pieniędzy", polityk PO zaznaczył, że zwraca się do PiS, aby wycofało się z "z najbardziej rażących przykładów łamania praworządności".

"Na szczęście dzięki naszym staraniom te pieniądze nie przepadają, tylko te pieniądze będą mrożone" - podkreślił Trzaskowski. "W związku z tym, jak my wygramy kolejne wybory, to te pieniądze zostaną odmrożone i Warszawa skorzysta wtedy z olbrzymich pieniędzy na inwestycje" - zapewnił. "Natomiast jak dalej będzie rządził PiS przez kolejne lata i dalej będzie łamał konstytucję, to wszyscy w Polsce muszą sobie zdawać sprawę z konsekwencji takich, że nie będzie pieniędzy na inwestycje przez tych awanturników" - powiedział.

2 maja Komisja Europejska (KE) przyjęła propozycję wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Całkowita suma zobowiązań ma wynieść w tym okresie 1,279 biliona euro, natomiast płatności 1,246 biliona euro. W projekcie budżetu UE na lata 2021-2027 KE zaproponowała też uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności.

« 1 »

Zobacz także

 • Eugeniusz_Pomorze_
  18.06.2018 16:12
  Fajna konstytucja i fajna demokracja - sędziowie okradają sklepy, a nie można ani ukarać, ani usunąć...
  doceń 18
 • velario
  18.06.2018 22:54
  Skoro już GN zaangażował się w kampanię samorządową w Warszawie, to może dla równowagi coś napisze o skandalicznym tweecie Patryka Jakiego z wykorzystaniem zdjęcia z pogrzebu posła Karpiniuka?
  doceń 21
 • Dx4
  19.06.2018 22:51
  Mrożona kawa, to fundusze też? Jakby spotkało nas to nieszczęście i PO zdobyłaby władzę, to niestety nic nie odzyska, ale całą winę zrzuci na PiS (tak jak to było wcześniej). Teraz walczą aby Polska straciła jak najwięcej, ale jakby co to obiecają wszystko aby dopaść koryto. A później będzie tak jak to było przez 8 lat ich rządów. Czy Ci ludzie nie mają wstydu?
 • Eugeniusz_Pomorze_
  20.06.2018 19:49
  Hmm..., a może trzeba zrobić tak, że dopóty dopóki Bruksela (dzięki PO) będzie Polsce zamrażała należne jej fundusze spójności, to analogicznie Polska powinna po prostu zamrozić wypłaty... posłom PO, i tyle!
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL