Nowy numer 41/2019 Archiwum

Papież: To dzieciobójstwo!

Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

Podczas audiencji dla delegacji Forum, działającego od 25 lat, Franciszek powiedział: "W zeszłym stuleciu cały świat był zgorszony tym, co robili naziści, by doprowadzić do czystości rasy. Dzisiaj robimy to samo, ale w białych rękawiczkach".

Zapytał: "Dlaczego nie widać karłów na ulicach? Bo protokół postępowania wielu lekarzy mówi: jest chory, odrzućmy go".

"To bolesna konstatacja, ale tak to dzisiaj działa" - stwierdził papież, który odłożył przygotowany tekst przemówienia i improwizował.

Podkreślił: "Słyszałem, że modne jest, albo przynajmniej jest zwyczajem, to, że gdy w pierwszych miesiącach ciąży robi się badania, czy dziecko nie jest chore lub czy nie ma wad, pierwszą propozycją jest: +odrzucamy je+".

"To dzieciobójstwo. Aby zapewnić sobie spokojne życie, zabija się niewinnego" - dodał.

Franciszek wspominał, że kiedy chodził do szkoły, nauczycielka historii opowiadała o skale, z jakiej zrzucano chore dzieci. "To okrucieństwo, ale my robimy to samo" - dodał.

W swoim wystąpieniu papież zauważył również, że obecnie mówi się o "zróżnicowanych rodzinach, o różnych typach rodziny".

"Tak, to prawda, +rodzina+ to słowo analogiczne. Mówi się także: rodzina gwiazd, rodzina drzew, rodzina zwierząt. Ale rodzina na obraz Boga jest jedna, ta mężczyzny i kobiety"- oświadczył.

Franciszek zaznaczył: "Mogą nie być wierzący, ale jeśli się kochają i łączą w małżeństwie, są na obraz i podobieństwo Boga. Dlatego małżeństwo jest wspaniałym sakramentem".

Nawiązał też do swej szeroko komentowanej i krytykowanej przez część środowisk kościelnych adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia", opublikowanej po dwóch synodach na temat rodziny.

Papież wyraził ubolewanie, że "niektórzy sprowadzili +Amoris laetitia+ do jałowej kazuistyki: można-nie można". Słowa te, to wyraźna aluzja do polemik wokół kwestii komunii dla rozwiedzionych, w sprawie której - zdaniem krytyków dokumentu - doszło w nim do "otwarcia" wobec takich osób.

Zdaniem Franciszka ci, którzy w ten sposób patrzą na tę adhortację, "niczego nie zrozumieli".

W czasie audiencji dla Forum Rodzin papież powiedział też: "Rodzina to piękna przygoda, a dzisiaj, mówię to z bólem, wiele razy myśli się o założeniu rodziny, o zawarciu małżeństwa, jakby to była loteria".

Takie podejście opisał następująco: "Decydujemy się, będzie jak będzie, jeśli będzie nie tak, przekreślamy wszystko i zaczynamy jeszcze raz".

Franciszek przytoczył słowa, jakie usłyszał od kobiety w swej ojczystej Argentynie: "Wy księża jesteście cwani; żeby zostać kapłanami studiujecie osiem lat, a potem, jeśli po paru latach coś idzie nie tak, piszecie piękny list do Rzymu z prośbą o zgodę na odejście i się żenicie. A nam udziela się sakramentu na całe życie tylko po trzech czy czterech spotkaniach na kursach przedmałżeńskich; to niesprawiedliwe".

"Niestety wiele razy tak jest; zbyt powierzchownie podchodzi się do największego daru, jaki Bóg dał ludzkości: do rodziny, ikony Boga" - przyznał papież.

"Największym darem są dzieci - podkreślił - także wtedy, gdy są chore".

"Dzieci przyjmuje się takie, jakie przychodzą na świat, jakie przysyła je Bóg" - mówił papież.

Zauważył, że są pary, które zamiast dzieci wolą mieć "psy i koty".

W obszernym wystąpieniu na temat rodziny Franciszek poruszył również kwestię zdrady.

"Tyle kobiet - mówił - w milczeniu czekało na męża, który powróci do wierności" - mówił. Zastrzegł, że zdradzani bywają też mężczyźni. "To jest świętość, która wybacza wszystko, bo kocha" - stwierdził papież.

 

« 1 »

Zobacz także

 • zatt
  16.06.2018 19:01
  Argentyński parlament 14 czerwca zatwierdził prawo legalizujące aborcję. .
  Tego samego dnia papież wysłał Tweeta z "serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich śledzących piłkarskie mistrzostwa świata", mając nadzieję na "zbliżenie i braterstwo". W sprawie nienarodzonych Argentyńczyków głosu nie zabrał. Łatwo jest przekonywać przekonanych.
 • Jarosław_Dobrowolski
  16.06.2018 19:37
  Panie / Panowie Posłowie
  Prawa i Sprawiedliwości

  W imieniu 830 tysięcy wnioskodawców upominam się o los obywatelskiego projektu ustawy: „Zatrzymaj aborcję”.

  Za długo czeka ten projekt na uchwalenie. Za długo leży w szufladzie sejmowego biura.
  Jeśli nie chcecie zaprzepaścić zaufania wyborców i wygrać zbliżające się wybory, to pilnie go rozpatrzcie z pozytywnym rezultatem!

  Weźcie to pod uwagę, że nie byłoby Was w ławach sejmowych i komisjach poselskich, gdybyście się nie urodzili, gdyby na Was wykonano aborcję.

  I nie będzie Was w przyszłej kadencji w tych ławach, jeśli nie zrobicie nic w sprawie ochrony życia dzieci poczętych.

  Ta ustawa to Wasz kapitał duchowo-polityczny! Na co czekacie?

  Głosujcie za życiem, jeśli chcecie widzieć Wasze dzieci i wnuki na świecie i w parlamencie.

  Głos za życiem to głos za miłością, to głos za Bogiem.
  To nierozerwalna trójca: Życie – Miłość – Bóg.

  To głos za Polską, w której rodzą się dzieci Polek i Polaków.

  Jest też antytrójca. Głos za aborcją to głos za śmiercią, która weszła na świat przez zawiść diabła. (por. Mdr 2, 24) Antytrójca aborcja – śmierć – diabeł jest bardzo groźna, nienawidzi człowieka, neguje jego tożsamość, podmiotowość, prawa i istnienie.

  Wypełnijcie ślubowanie posła RP wobec wyborców.

  Z poważaniem
  bezpartyjny wyborca
  z czynnym i biernym prawem wyborczym
  doceń 21
 • wujek_Olek
  16.06.2018 21:23
  wujek_Olek
  Ma oczywiście rację, Sparta, Kartagena, ale i III. Rzesza na to dobrymi przykładami. Do eugeniki może dodać eutanazję: "Szanuj rodziców" Starego Testamentu w hebrajskim znaczy "nieś ciężar". Podstawy cywilizacji w ST, NT je tylko precyzuje. Od "reformacji" i (nied-)oświecenia cywilizacja znów upada. Coraz to szybciej.
  doceń 11
 • Bodo Altmann
  17.06.2018 15:15
  No nareszcie papież powiedział to w co najgorliwszy prawicowy polski katolik (niby) myśli i wierzy. Ale na tym kończy się też lojalność Polaków w stosunku do papieża. Gdy mówi o miłosierdziu względem uchodźców, prześladowanych czy innej rasy to już jest lewakiem dla polskich wiernych i hierarchii kościelnej.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL