Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Reprezentacja Wybrzeża gra w Polsce

Zachwycił nas śpiew, taniec. Pomyśleliśmy, aby to pokazać w Polsce – mówią klaretyni. Zespół Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej można teraz podziwiać w naszym kraju.

Audrey w czasie wojny domowej w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej była w ciąży. Gdy w stolicy, Abidżanie, trwały walki, ona uciekała z mężem do rodzinnej miejscowości Abengorou. Po drodze natrafiali na rebelianckie oddziały. – Baliśmy się. Raz nas zatrzymali. Zobaczyli, że jestem ciężarna. To była bardzo niebezpieczna sytuacja. W końcu powiedzieli mężowi: „Bierz kobietę i uciekaj”. Rozpłakał się wtedy. Bardzo płakał… – opowiada. Uciekli. Długo brakowało im jedzenia. Było trudno. Potem życie przyniosło więcej rozczarowań. – Gdy już urodziłam, on wyjechał do swojej wioski. I zostałam sama. Nie miałam za co wyżywić dziecka. Musiałam je oddać rodzinie na wychowanie – przyznaje.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy