Nowy numer 25/2018 Archiwum

Prawda, piękno, katolicyzm

Biskup Robert Barron to ekstraklasa katechetów ery internetu. W dokumentalnej serii „Katolicyzm” zabiera widza w fascynującą podróż dookoła świata wiary. Zdaniem George’a Weigla to „najważniejszy medialny projekt w dziejach Kościoła katolickiego w USA”.

Dobra wiadomość jest taka, że ta wyjątkowa seria 10 godzinnych filmów dokumentalnych została właśnie wydana w Polsce (z lektorem i z napisami). Podtytuł dobrze oddaje istotę tej produkcji: „Podróż przez świat i w głąb wiary katolickiej”. Spiritus movens całego przedsięwzięcia jest ks. Robert Barron, dziś już biskup pomocniczy w Los Angeles, teolog, erudyta, internetowy ewangelizator, obdarzony darem jasnego mówienia o rzeczach trudnych. On jest pomysłodawcą i narratorem dokumentalnej opowieści, której ambicją jest ukazanie prawdy i piękna wiary katolickiej. Ks. Barron prowadzi swój wykład w 50 miejscach w 15 krajach świata (także w Polsce). Widz dostaje nie tylko solidną porcję wiedzy, ale dzięki pięknym zdjęciom możliwość zobaczenia w pigułce dziedzictwa katolickiej kultury i sztuki. Jak mówi sam autor, pragnął on służyć w filmie jako „mistrz wtajemniczenia”. Te 10 filmów to 10 katechez dla dorosłych poruszających następujące tematy: 1. Jezus – Bóg i człowiek, 2. Nauczanie Jezusa, 3. Tajemnica Boga, 4. Maryja, 5. Piotr i Paweł, 6. Kościół, 7. Liturgia i Eucharystia, 8. Święci, 9. Modlitwa i życie duchowe, 10. Rzeczy ostateczne. Filmowa seria ukazała się w USA w 2011 r. i służy tam jako świetna pomoc w katechizacji. Do nas materiał ten dociera z 7-letnim poślizgiem, ale może także okazać się bezcenną pomocą. Chyba raczej w katechezie studentów i dorosłych niż w szkole.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji