Nowy numer 24/2018 Archiwum

Na początku był Syjon

Dlaczego w żydowskiej deklaracji niepodległości zamiast przywołania Boga Izraela znalazła się „kompromi-sowa” formuła: „Pokładając wiarę w Opoce Izraela”?

Z pewnością każdy śledzący uważnie zachodnioeuropejskie przekazy medialne zauważył, że w dyskusjach i publikacjach dotyczących konfliktu izraelsko-palestyńskiego dominuje wyraźnie narracja jednostronnie propalestyńska. Tym większe znaczenie publikacji, które prezentują izraelski punkt widzenia. Ale dwie książki prof. Anity Shapiry z Tel Awiwu, które właśnie ukazały się na polskim rynku – „Historia Izraela” oraz „Ben Gurion. Twórca współczesnego Izraela” – to coś zdecydowanie więcej niż odbicie piłeczki i jednostronne przedstawienie tym razem żydowskiej perspektywy. Konflikt arabsko-żydowski jest tu zresztą wyłącznie częścią szerszej i złożonej rzeczywistości. Obie prace izraelskiej uczonej to wejście w głąb procesów, które ukształtowały współczesne Państwo Izrael.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji