Nowy numer 24/2018 Archiwum

Luter nie kontrolował reformacji

O związkach między kalwinizmem a kapitalizmem, kłopotach średniowiecznego Kościoła i o tym, czy protestantyzm przestanie istnieć, mówi prof. Brad Gregory.

Jakub Jałowiczor: Czy zasada sola scriptura podminowała zachodnią cywilizację?

Prof. Brad Gregory: Ta doktryna miała najpoważniejsze konsekwencje ze wszystkich idei reformacji. Chodzi w niej nie o jakąś kwestię, która znajduje się w Biblii, ale o źródło, fundament interpretacji Pisma. Dlatego, z powodu istnienia wielu różnych Kościołów i ich interpretacji, bo w XVI w. było ich wiele, skutki tego nauczania prowadziły do powstania pluralizmu i wielu konfliktów. Wywołała w ten sposób problemy, z którymi zmagamy się i dziś.

Pluralizm jest problemem? To źle, że mamy różne Kościoły i wiele filozofii szkół myślenia i interpretacji Biblii?

Słowo „pluralizm” bywa wytrychem. Jest on traktowany jak coś z zasady dobrego. Według mnie to naiwne. Nawet ktoś, kto używa tego określenia w taki sposób, chyba zgodziłby się, że trzeba wykluczać pewne poglądy, jak rasizm czy uzasadnianie ludobójstwa. Mamy teraz cywilizację, w której prawo do indywidualnego wyboru jest tak szanowane, że powoduje to problemy.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji