Nowy numer 8/2019 Archiwum

Papież o sporcie

Świat sportu jest katalizatorem wspólnoty i miejscem spotkań ludzi niezależenie od rasy, religii i ideologii - napisał papież Franciszek do watykańskiej dykasterii ds. świeckich, rodziny i życia. Urząd ten wydał dokument "Dać z siebie to, co najlepsze".

W przesłaniu z okazji piątkowej publikacji dokumentu na temat chrześcijańskiej perspektywy sportu Franciszek podkreślił: "W kulturze zdominowanej przez indywidualizm i odrzucanie młodych pokoleń oraz osób starszych, sport jest uprzywilejowanym środowiskiem, wokół którego ludzie spotykają się niezależnie od rasy, płci, religii lub ideologii i gdzie możemy doświadczyć radości współzawodnictwa, by osiągnąć wspólny cel".

Papież wyraził przekonanie, że uczestnictwo w drużynie, w której sukces lub porażka jest udziałem wszystkich, pomaga też odrzucić ideę skupiania się tylko na sobie samych.

Zauważył następnie, że "dać z siebie wszystko" pomagają inne osoby z drużyny, trenerzy, kibice, rodzina zawodników.

"Gdy ojciec gra ze swoim synem, kiedy dzieci grają razem w parku lub w szkole, kiedy sportowiec świętuje swoje zwycięstwo ze swoimi kibicami, to we wszystkich tych sytuacjach można dostrzec wartość sportu jako miejsca zjednoczenia i spotkania między osobami" - wskazał.

"Świetne wyniki, w sporcie tak jak w życiu, uzyskujemy razem, w drużynie" - dodał Franciszek.

Zwrócił uwagę na edukacyjną rolę sportu przypominając, że młode pokolenia patrzą na zawodników i inspirują się nimi.

Dlatego, stwierdził, wszyscy sportowcy muszą być "wzorem takich cnót, jak wielkoduszność, pokora, poświęcenie, wytrwałość i radość", szanować zasady "zdrowej rywalizacji i solidarności z innymi".

Zdaniem papieża "wysiłek przezwyciężania siebie w dyscyplinie sportowej powinien być również bodźcem do nieustannego doskonalenia się osobistego we wszystkich aspektach życia".

"Takie dążenie stawia nas na drodze, która z pomocą Bożej łaski może nas doprowadzić do pełni życia, którą nazywamy świętością" - dodał.

Sport według papieża jest "bardzo bogatym źródłem wartości i cnót, które pomagają nam doskonalić się jako ludziom".

"Uprawianie sportu pomaga nam dawać z siebie to, co najlepsze, odkrywać bez lęku nasze ograniczenia i walczyć o to, by być lepszymi każdego dnia" - dodał Franciszek.

« 1 »

Zobacz także

  • tomak
    02.06.2018 11:43
    A kiedy coś przeczytamy o istocie Kościoła w obecnym świecie. Jaką rolę ma odgrywać Kościół katolicki? Co jest jego głównym zadaniem wg Franciszka? Czy ma pozostać sobą czy roztopić się w innych wyznaniach a nawet religiach? To by było ciekawsze niż parę luźnych uwag o sporcie.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL