Nowy numer 24/2018 Archiwum

Kopalnia romańskich skarbów przejdź do galerii

W kujawskim Strzelnie, dawnej siedzibie sióstr norbertanek, podziwiamy najliczniejszy i najoryginalniejszy zespół rzeźby romańskiej w Polsce. Tutejsze kolumny są unikatem na skalę światową.

Ilu z was było kiedyś w Strzel­nie?

Po chwili ciszy nieśmiało zgłasza się jeden uczeń z grupy liczącej blisko 70 osób: – Ja, ale tylko przejazdem.

– Gwarantuję wam, że będziecie tutaj wracać – odpowiada przewodnik.

Czworo dorosłych z Międzyrzecza na Podbeskidziu z uśmiechem kiwa głowami: – Jesteśmy tu już trzeci raz i za każdym razem odkrywamy coś nowego.

Strzelno to niewielkie, zaledwie 6-tysięczne miasto położone na pograniczu Kujaw i Wielkopolski, 18 km na południe od Inowrocławia, w sąsiedztwie Kruszwicy i jeziora Gopło. Ta niepozorna miejscowość kryje w sobie skarby, których pozazdrościć mogłaby niejedna metropolia. – W bazylice Świętej Trójcy znajduje się około 300 zabytkowych obiektów stworzonych w siedmiu różnych stylach – mówi przewodnik Damian Rybak. – Ale jest jeden główny powód, dla którego w zeszłym roku oprowadziłem tu 50 tys. osób z 42 państw. Są nim te dwie kolumny wyrzeźbione 850 lat temu.

Średniowieczna mowa ciała

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji