Nowy numer 3/2019 Archiwum

Czym jest ucho igielne?

Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Mk 10,18

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, zaczął Go pytać: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę».

On Mu odpowiedział: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości».

Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną». Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Wówczas Jezus spojrzał dookoła i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożego». Uczniowie przerazili się Jego słowami, lecz Jezus powtórnie im rzekł: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego».

A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: «Któż więc może być zbawiony?»

Jezus popatrzył na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe».


Człowiek lubi posiadać. Posiadając, czujemy się komfortowo i mamy wrażenie zabezpieczenia na przyszłość. W pewnym sensie podobni jesteśmy do chomików odkładających na potem. Ułuda materii daje nam poczucie bezpieczeństwa. I pewnie o to właśnie chodzi Jezusowi, kiedy przywołuje przykład wielbłąda i igielnego ucha. Nie o samo posiadanie. Raczej o złudne poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Głupotą jest pokładanie nadziei w tym, co przemijające. Ale czasem na ludzką głupotę nie ma lekarstwa na ziemi. Jezus, który ukazuje prawdę o Bogu dobrym, nie bez przyczyny robi to w kontekście przywiązania do bogactw. Ojciec naprawdę troszczy się o potrzeby swoich dzieci. I u Niego wszystko jest możliwe.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Albert
    28.05.2018 13:23
    Dlaczego Jezus polecił młodemu żydowi najpierw rozdać ubogim swój majątek, a potem dopiero wezwał do pójścia za Nim? Bo wszelkie prywatne bogactwo pochodzi z kradzieży. Jezus nie powiedział wtedy tego żydom wprost, bo wiedział, że nie ma szans, aby się im to zmieściło w głowach i powiedział tylko tak, licząc że gdy ludzie zaczną to rozważać, dojdą do sedna tego problemu. Jednak po obecnych naukach w Kościele, dalej nie mieści się to w głowach.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy