Nowy numer 49/2023 Archiwum

A więc wojna?

Zerwanie przez Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem to powrót do klasycznej strategii USA wobec tego państwa. Ze wszystkimi jej zaletami i zagrożeniami.

Stwierdzenie, że relacje międzynarodowe to skomplikowana gra, jest zwykłym truizmem. W przypadku Bliskiego Wschodu jest to jednak co najmniej „niedopowiedzenie”. A w odniesieniu do Iranu, jego roli w regionie i historii wzajemnych stosunków z USA, to jak nazwanie cyklonu lekkim wiaterkiem. Beczka prochu (w której są dwaj najwięksi wrogowie, Iran i Arabia Saudyjska, oraz wspierające ich mocarstwa, odpowiednio Rosja i Stany Zjednoczone, a także walczący o przetrwanie Izrael, skonfliktowany z Iranem i liczący na stałą przychylność Arabii Saudyjskiej) znowu wystawiona jest na wpadające do niej zapałki. I konia z rzędem temu, kto jest w stanie powiedzieć, co groziło większym wybuchem: czy podpisane 4 lata temu porozumienie nuklearne z Iranem, czy zeszłotygodniowe jednostronne zerwanie go przez USA. Administracja Trumpa przekonuje, że w czasie obowiązywania porozumienia siła militarna Iranu i jego rola w regionie, przy dalszym rozwoju programu nuklearnego (dzięki klauzulom w umowie), wzrosła. Iran twierdzi, że to zerwanie porozumienia doprowadzi do większej eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie. I jedni, i drudzy mają rację.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny