Nowy numer 8/2019 Archiwum

Danina od wszystkich

Niepełnosprawnym wsparcie się należy - tu powszechna zgoda. To może też powszechna gotowość wspierania?

„Nie ma dodatkowych pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Rząd woli podnieść podatki najbogatszym. Ale na tę pomoc i tak zrzucimy się wszyscy” – pojękuje z pierwszej strony dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”.

No zaraz: znowu źle? Skoro niepełnosprawnym i ich rodzinom należy pomóc – a należy – to coś zrobić trzeba. Skoro nie ma dodatkowych pieniędzy, to trzeba je zdobyć inaczej. Jak? Czy mędrcy z „totalnej” mają jakiś lepszy (a realny) pomysł, jak należy to zrobić?

Z pewnością można było to rozwiązać inaczej niż nakładać podatek na najbogatszych. Można było opodatkować każdego zarabiającego. Powiedzmy 0,5 proc. z dochodu każdego Polaka. Na pewno by wystarczyło z naddatkiem. Ja byłbym za tym, bo uważam, że to naprawdę jest sprawa każdego z nas – a nie tylko najbogatszych. Każdy z nas, zarabiających, powinien mieć udział w realnej poprawie jakości życia niepełnosprawnych i ich opiekunów. Nie jest moją zasługą, że jestem sprawny i że mogę zdobywać środki na utrzymanie. Nie jest też winą niepełnosprawnych, że są niepełnosprawni i że muszą korzystać z pomocy innych ludzi. Tym bardziej więc nie uważam, jakoby taka powszechna „danina” była czymś wspaniałomyślnym. To obowiązek społeczny, który już dawno powinien funkcjonować. Jeśli nie funkcjonuje, to w dużej mierze dlatego, że w mózgi wżarło się przekonanie, że obecni opiekunowie „przecież mogli skorzystać z aborcji”, a skoro tego nie zrobili, to sami sobie winni. Aborcja wykrzywiła myślenie całych społeczeństw, które w gruncie rzeczy gardzą niepełnosprawnymi i urodzenie ich uważają za akt nieodpowiedzialności. To dlatego zwolennicy aborcji często szydzą z obrońców ludzkiego życia, mówiąc im: „Ilu niepełnosprawnych wziąłeś pod swoją opiekę?”. W tle takiego pytania jest, oczywiście, odpowiedź: „Skoro nie dokładasz się na ich utrzymanie, to nie masz prawa domagać się, żebyśmy ich nie zabijali”.

A otóż ja chcę się dokładać (choć, rzecz jasna, odrzucam sugestię, jakoby między prawem do życia a wsparciem materialnym istniała jakakolwiek zależność). Trochę się więc zmartwiłem, widząc, że władza chce na rzecz niepełnosprawnych opodatkować tylko najbogatszych. Pocieszyło mnie jednak zdanie, które „Wyborcza” puściła tłustym drukiem: „Ale na tę pomoc i tak zrzucimy się wszyscy”. Rozumiem, że ich też to cieszy?

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Maciej
  18.05.2018 07:52
  A może zamiast kolejnych podatków, to może wręcz przeciwnie? Mniej podatków na różne cele, by to ludzie zadecydowali na co chcą je przeznaczyć? Czy z perspektywy katolickiej taka "wymuszona jałmużna", jest czymś własciwym? Czy nie mamy dzielić się z dobroci serca? Czy musi nad nami stać żandarm w postaci aparatu państwowego, by ludzie wypełniali uczynki miłosierdzia wobec ciała? Jeśli tak, to cośmy za społeczeństwo... Powiem tak: Dać ludziom ich pieniądze i pozwolić, by o nich decydowali. Nie dawać pieniędzy innych, nie zabierać. Wtedy ludzie chętniej będą się dzielić wiedząc, że już nie grubo ponad połowa pensji zabierana jest w różnego typu daninach. Po stracie ponad 50% pensji na różne projekty, wiele osób nie czuje się moralnie zmuszenych do wsparcia kogokolwiek.
  doceń 27
 • thebodzio
  18.05.2018 14:02
  Im mniejszy rząd i jego kompetencje tym lepiej. Szkoda, że dzisiaj o tym się nie pamięta…
  doceń 10
 • Piotr
  19.05.2018 20:15
  Trudno przyjmować argumenty rządu, że nie ma dla niepełnosprawnych, skoro pół miliarda zostało wydane na Polska Fundację Narodową, która za te pieniądze obrzydzała ludziom sądy. A ile miliardów wydano na pseudo managerów w państwowych firmach. Warto przypomnieć, że wcześniej była ustawa kominowa, która nie pozwalał płacić w państwowych formach więcej niż 6 średnich krajowych, a obecna władza zmieniła to na 12 średnich krajowych. A w państwowej formie, w której pracuje dyrektorami zostają ludzie bez wykształcenia, doświadczenia, a nawet bez kultury. Tego nie było nawet za lewicy.
  doceń 8
 • amico
  19.05.2018 20:42
  Pieniądze dla niepełnosprawnych powinny być! Miliardy, które dajemy Ukrainie powinny być dla tych biednych ludzi!
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.