Nowy numer 49/2018 Archiwum

Komu salceson, komu kawior?

Strzeżmy się pogardy, a smakujmy salceson i kawior.

Maciej Zięba, dominikanin, podjął refleksję nad pogardą. Wychodząc od słownikowej definicji, że pogarda, to „silna niechęć połączoną z wyższością”, doszedł do wniosku, że strona prawicowa demonstruje przede wszystkim „silną niechęć”, a strona lewicowa „poczucie wyższości”. Po czym stwierdza: „Tę pierwszą, bardziej brutalną i przaśną formę pogardy nazwałem »salcesonową«, tę drugą »kawiorową«”.

No cóż! Mam wrażenie, że tego rodzaju retoryka odpowiada głębokiemu przekonaniu pewnej części społeczeństwa, że jak ktoś czyta „Gazetę Wyborczą”, ogląda TVN24 oraz głosuje na partie liberalno-lewicowe (obecnie to PO i Nowoczesna), to jest na wyższym, kawiorowym właśnie poziomie. A kto sięga po inne media i popiera Zjednoczoną Prawicę, ten na pewno jest niedokształcony, prymitywny, po prostu pożeracz salcesonu popijanego wódą.

Tyle że jak tak się trochę zastanowić, to zupełnie nie wiadomo, dlaczego komuś z kawiorem kojarzy się pan Komorowski, a z salcesonem pan Duda, by nie pastwić się nad panią Kopacz i nie porównywać jej z panem Morawieckim... Możemy też zestawić np. manifestację w obronie Telewizji Trwam z protestami KOD-u, Obywateli RP z Czarnymi Marszami. Salceson kontra kawior? Brutalność i przaśność kontra wyrafinowane poczucie wyższości pań niosących transparent „Ch.W.D. polskim biskupom”?

Osobiście lubię zarówno salceson, jak i kawior. Kiedy mnie najdzie ochota na salceson, to idę do najbliższego sklepu spożywczego, który znajduje się przy słynnej Fontana di Trevi, 300 metrów od Gregoriany. Tam można zakupić dobrą coppa di testa, czyli właśnie salceson. Kawior kojarzy mi się z Rosją. Wszak solona ikra została na stałe wprowadzona do kremlowskiego jadłospisu przez Iwana IV Groźnego już w XVI wieku. A jeden z moich współbraci, który w celach naukowych często bywa w Moskwie, zawsze przywozi stamtąd kawior.

Uważam, że do salcesonu i kawioru najlepiej pasuje zmrożona czysta wódka. Ale odpowiednio dobrane wina też mogą być. W świetle powyższego zupełnie nie przekonuje mnie rozróżnienie na pogardę „salcesonową” i pogardę „kawiorową”. Jeśli już, to salceson kojarzy mi się z Polakami, którzy lubią polskość i nie mają kompleksów wobec tzw. Zachodu, a kawior z tymi, którzy z polskością mają problem i potrzebują jakiegoś potwierdzenia, już to w Moskwie, już to w Berlinie albo Brukseli. W każdym razie strzeżmy się pogardy, a smakujmy salceson i kawior. 

« 1 »
oceń artykuł
 • Tak
  15.04.2018 14:37
  Brawo. Ślinka pociekła i uśmiałem się.
  doceń 0
 • Esc
  18.04.2018 10:54
  Liberałom ludzie potrzebni są tylko do pomnażania majątków. Lewica idzie drogą wytyczoną przez rewolucję francuską i bolszewicką. Oni zawsze nienawidzili ludzi (Kościoła szczególnie, być może Kościół który mijają codziennie nie pozwala zabić sumienia). Kołtunią się we własnych oparach przyjemności i nie chcą mieć kontaktu z "tłuszczą". Taki trochę Olimp na ziemi sobie chcą tworzyć.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji