Nowy numer 24/2018 Archiwum

MSZ stanowczo reaguje ws. publikacji Onetu

Opisany w publikacji portalu Onet dokument o sygnaturze Z-99/2018 jest dokumentem niejawnym - poinformowało w środę PAP biuro prasowe MSZ. Podkreślono, że resort podjął działania w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji określonego w art. 266 Kodeksu karnego.

Przepis ten przewiduje m.in. że funkcjonariusz publiczny, który "ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli +zastrzeżone+ lub +poufne+ lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Onet podał we wtorek, że Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent, ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać. Według Onetu istnienie ultimatum miała potwierdzać notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, sporządzona dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

W odpowiedzi na pytanie PAP dotyczące tych doniesień biuro prasowe MSZ podkreśliło, że opisywany dokument oznaczony sygnaturą Z-99/2018, do którego odnoszą się dziennikarze portalu "jest dokumentem niejawnym", a jego ujawnienie "nie jest możliwe".

Poinformowano jednocześnie, że MSZ podjęło "działania w związku z możliwością popełnienia przestępstwa określonego w § 266 Kodeksu Karnego".

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  08.03.2018 09:52
  PIS zrobił bubel prawny z ustawy o IPN a teraz szuka kozła ofiarnego - jak już mleko się rozlało na cały świat, który z Polski się śmieje.
  doceń 6
 • gosć2
  08.03.2018 11:08
  czyli ,szukamy sygnalisty -nieważna treść notatki
  doceń 4
 • maryja!
  08.03.2018 12:17
  Reakcja MSZ musiała być. Bardziej bym się zastanowił nad innym artykułem. Onet próbował wpływać na relacje polsko-amerykańskie, osłabić bezpieczeństwo i do tego zastosował w tym celu fake news. Takie działanie jest działaniem na szkodę państwa i możliwa byłaby nawet delegalizacja w przypadku gdyby udowodniono relacje z agresorem np. Rosją w przypadku wojny.
  doceń 4
 • velario
  08.03.2018 12:44
  Karanie dziennikarzy za ujawnianie niewygodnych faktów - szybko do tego doszliśmy... Moim zdaniem oświadczenie MSZ jest wyrazem paniki i totalnej bezsilności wobec sytuacji, w jaką Polska sama na własne życzenie się wplątała. PiS-owi należą się gratulacje, bo nikomu jeszcze od 1989 r. nie udało się tak totalnie zepsuć relacji z naszym najważniejszym sojusznikiem. Polecam: http://www.rp.pl/Publicystyka/303079913-Lewicki-Polska---USA-Kryzys-na-calego.html
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama