Nowy numer 42/2019 Archiwum

Żarliwy obrońca czystości wiary

Urodził się on w 250 r. Był biskupem Aleksandrii egipskiej. Od pierwszych lat swojej młodości Aleksander poświęcił się służbie Bożej.

Zajmował wśród kleru aleksandryjskiego za rządów św. Piotra, a potem św. Achilla, wybitne miejsce. Tuż po śmierci tego ostatniego został wybrany jego następcą. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Św. Aleksander wyróżnił się nie tylko jako żarliwy obrońca czystości wiary, ale również jako doskonały administrator i duszpasterz. Zostawił po sobie 70 listów do różnych hierarchów, które stanowią cenne źródło dokumentalne dla poznania ówczesnych dziejów. Wśród nich jest list do cesarza Konstantyna I Wielkiego z prośbą o inicjatywę zwołania soboru powszechnego. 

Aleksander zmarł 18 kwietnia 326 roku. W ikonografii przedstawiany jest z rylcem w dłoni.

« 1 »

Zobacz także

 • k
  26.02.2018 08:46
  Dzisiaj by się przydał w Kościele, bo obrońców wiary brak, poza chlubnymi, ale bardzo nielicznymi wyjątkami typu bp. Schneider i bp. Peta.
  doceń 3
 • tomak
  26.02.2018 11:02
  Dziś potrzebni są tacy biskupi, którzy potrafiliby zdecydowanie odciąć się od heretyckich pomysłów różnych kościelnych postępowców. I by nie bali się takimi być.
  doceń 3
 • Kapitan
  27.02.2018 14:34
  Św Aleksandrze módl się za nami. Kościół jak nigdy potrzebuje twojego wstawiennictwa.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL