Nowy numer 24/2018 Archiwum

Bazylika Grobu Świętego zamknięta w ramach protestu

Od dzisiejszego południa zamknięta została na czas nieokreślony, w proteście przeciwko wymierzonej w Kościoły chrześcijańskie dyskryminacyjnej polityce władz Izraela, bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie.

Zablokowanym drzwiom w miejscu najczęściej odwiedzanym przez chrześcijańskich pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą towarzyszy afisz z napisem „Tego już za wiele: żądamy zaprzestania prześladowań Kościołów”. Umieszczono na nim również podobiznę burmistrza Jerozolimy Nira Barkata, który w minionych tygodniach jednostronnym działaniem zniósł przyznane historycznie Kościołom (jeszcze przez władze otomańskiej Turcji) zwolnienia od podatków gminnych i zamknął konta na ich rachunkach bieżących w celu odzyskania zaległości.

Protestacyjnemu zamknięciu towarzyszy nota podpisana przez prawosławnego patriarchę Teofila III, kustosza Ziemi Świętej o. Francesco Pattona OFM i patriarchę ormiańskiego Nourhana Manougiana, czyli przez zwierzchników trzech wspólnot, które wspólnie administrują w Jerozolimie bazyliką i innymi głównymi miejscami świętymi dla tradycji chrześcijańskiej. „Śledzimy z wielkim niepokojem systematyczną kampanię przeciwko Kościołom i wspólnotom chrześcijańskim w Ziemi Świętej, z rażącym naruszeniem status quo – napisało trzech zwierzchników religijnych. – Zaznaczono, że w ostatnim okresie ta systematyczna i gwałtowna kampania osiągnęła poziom bezprecedensowy, gdy władze miejskie Jerozolimy wydały skandaliczne zawiadomienie o płatności i nakazały zajęcie aktywów, majątku i rachunków bieżących Kościołów za domniemane długi karnych podatków miejskich. Ten krok – kontynuacją sygnatariusze dokumentu – jest sprzeczny z historyczną rolą Kościołów w świętym mieście Jerozolimie oraz z relacją, którą zawsze utrzymywali z władzami cywilnymi. Akty te naruszają obowiązujące umowy i zobowiązania międzynarodowe, które gwarantują prawa i prerogatywy Kościołów, co wydaje się próbą osłabienia chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie”.

Władze Jerozolimy domagają się od Kościoła katolickiego około 2,8 mln euro, anglikańskiego 1,6 mln euro, ormiańskiego 465 euro, greckoprawosławnego 116 tys. euro. Kościoły zwracają uwagę, że „głównymi ofiarami tych decyzji będą zubożałe rodziny, które pozostaną bez jedzenia i bez domu, a także dzieci, które nie mogą chodzić do szkoły”.

Zdaniem Kościołów  jest to kolejna kropla goryczy, bowiem już we wrześniu ub. roku przywódcy wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Jerozolimie wydali surową notę, aby napiętnować serię wydarzeń, w tym projekt ustawy przedstawionej w Knesecie ograniczający prawa Kościołów wobec swoich własności. „Ta odrażająca ustawa ma być dziś przedstawiona na posiedzeniu komisji ministerialnej. Gdyby została zatwierdzona, umożliwiłaby wywłaszczenie ziem należących do Kościołów. To przypomina nam wszystkie ustawy o podobnej naturze, które zostały wprowadzone przeciwko Żydom w mrocznych czasach w Europie. Ten systematyczny i bezprecedensowy atak na chrześcijan w Ziemi Świętej poważnie narusza najbardziej podstawowe, istniejące od starodawnych czasów suwerenne prawa, depcząc delikatną strukturę stosunków między wspólnotą chrześcijańską a władzami, budowaną przez dziesięciolecia. Dlatego przywołując Deklarację Patriarchów i Zwierzchników Kościołów Lokalnych w Jerozolimie, datowaną z 14 lutego 2018 r., oraz ich wcześniejsze oświadczenie z września 2017 r., jako środek protestu postanowiliśmy podjąć ten bezprecedensowy krok zamknięcia bazyliki Grobu Świętego” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prawosławnego patriarchę Teofila III, kustosza Ziemi Świętej o. Francesco Pattona OFM i patriarchę ormiańskiego Nourhana Manougiana

« 1 »

Zobacz także

 • sp
  25.02.2018 21:26
  Roszczenia, roszczenia, roszczenia...
  doceń 8
 • PODAJNICK
  26.02.2018 08:49
  Zbierać ileś lat piniądze na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, jechać z nadzieją, że wreszcie marzenie się ziściło, a u celu podróży życia zastać drzwi zamknięte... Ten protest ugodził pielgrzymów, a nie tych, przeciw którym mia być wymierzony. Organizatorzy nie mieli wyobraźni wybierając taką formę protestu. PS.W roli negochatora proponuję wysłać biskupa Rysia, niech wciela w życie idee, które głosi. Albo niech je zweryfikuje.
 • data-loss
  27.02.2018 02:12
  Stek bzdur, radzę poczytać angielskojęzyczne artykuły:
  https://in.reuters.com/article/mideast-crisis-syria-pyd-turkey/czech-court-to-rule-on-custody-for-kurdish-leader-wanted-by-turkey-idINKCN1GA0R3

  Władze zniosły zwolnienia od podatków gruntowych, nie za kościoły, a za hotele i biznesy stojące na gruntach (i należące) do władz kościelnych, kościoły nadal będą z tych podatków zwolnione.

  I nie wywłaszczenie gruntów należących do Kościołów, a gruntów, które te Kościoły sprzedały w ręce prywatnych agencji nieruchomości.

  Ale Kościoły lubią grać niewinne ofiary...
  doceń 0
 • M
  27.02.2018 07:58
  DATA-LOSS - ten Twój link jest na zupełnie inny temat.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama