Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Jakimowicz musi odejść!

…aby mógł wkroczyć Król chwały.

Może we mnie działać wówczas, gdy ustąpię Mu miejsca. Ja, kimowicz.

Jezus jest delikatny, nie wchodzi z butami. Jego Duch nie działa na zasadzie przymusu. Pyta zawsze: „Chcesz?”. Przekonuję się o tym co chwilę. Jezus nie powiedział: „Musisz iść za Mną”. Pokornie proponował: „Jeśli kto chce iść za Mną…”. Zawsze daje wybór, nie depcze wolności, którą nas obdarował. „Cóż chcecie, żebym wam uczynił?”, „O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!”, „Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz…”

Bóg pragnie, żebyśmy przyszli do Niego kierowani miłością, nie paraliżującym lękiem. Szuka przyjaciół, nie podwładnych. „Przyjdź i zajmij miejsce swe na tronie naszych serc” – śpiewamy we wspólnocie. Bóg nie wchodzi z butami. Jest delikatny, sprawia nawet wrażenie wycofanego. Gdy dwaj aniołowie przyszli, by wyrwać Lota z pogrążonej w rozpuście Sodomy, nie chcieli początkowo wejść do jego domu. „Gdy ich ujrzał, wyszedł naprzeciw nich i oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «Raczcie, panowie moi, zajść do domu sługi waszego na nocleg; obmyjcie sobie nogi, a rano pójdziecie w dalszą drogę». Ale oni mu rzekli: «Nie! Spędzimy noc na dworze». Gdy on usilnie ich prosił, zgodzili się i weszli do jego domu”.

Jezus maszerujący po falach chciał minąć przerażonych, zmagających się z wiatrem uczniów (Mk 6,45-52). Czekał na ich krzyk, reakcję, zaproszenie. Szukał relacji!

Zmartwychwstały rozprawiający w drodze do Emaus z rozgoryczonymi uczniami „okazywał, jakby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: »Panie, pozostań...«”.

Wejdzie na tyle, na ile Go wpuścimy. Najpokorniejszy z pokornych, Pierwszy i Ostatni, wycofał się, by dać przestrzeń Duchowi Świętemu. „Pożyteczne jest dla was moje odejście” – zapowiadał.

« 1 »
oceń artykuł
 • Marek
  13.02.2018 11:33
  Jezus nie powiedział "Musisz iść za mną". Ale jak nie pójdziesz to trafisz do piekła.
  doceń 2
 • evria
  14.02.2018 03:01
  Ks. Kawecki: świętowanie walentynek nie do pogodzenia ze Środą Popielcową https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ks-kawecki-swietowanie-walentynek-nie-do-pogodzenia-ze-sroda-popielcowa/pv0zfdf Zgadza się .Walentynki to Święto . Środa Popielcowa to szarość popiołu . Walentynki to wariactwo zbawienia .Środa Popielcowa to powrót na linie startu i kolejne zaczynanie od zera . Ta niezgoda jest jak najbardziej fortunna . To nie jest niefortunne połączenie pod jedną data Walentynek i Środy Popielcowej . To jest "pod Dobrą Datą" cokolwiek to oznacza ,zdaje się coś związanego z upojeniem ; ) To okazja do dokonania wyboru . Czy smucić się jak co roku tkwiąc w corocznym korowodzie nazywanym " nawracaniem się" czyli kręceniem się w kółko , dreptaniem w miejscu ,Dans Macabre czy skorzystać z szansy na wymknięcie się dzięki przepustce wariackich papierów Św. Walentego , który jest uznawany za patrona zakochanych i psychicznie chorych ; ) Czym jest katolicyzm jeśli nie "chorobą psychiczną" ? Z obłędu wyprowadza takie szaleństwo które jest radosne i fantazyjne . Nie jest ono autodestrukcyjne i nie jest przemocą tylko radością i fantazja . Nie wyrządza krzywdy ni "szaleńcowi" ni komukolwiek przeciwnie wszyscy korzystają . W tym dniu jedno co warto to upić się warto. Z nie mających końca sprzeczności obłędu wyprowadza tylko "odmienny stan świadomości" wskazujący na spożycie w dniu Św. Walentego w towarzystwie ukochanej kimkolwiek ona jest , Dylcyneą , czy nawet jak w przypadku innej literackiej postaci Kowalskiego --- szablą : ( .Dzień Św. Walentego to coś dla czytelników książek , fantastów . Puchar trunku w towarzystwie ukochanych . Czego sobie i innym życzę na przekór smutkom Środy Popielcowej i na przekór brakom w lekturach . Zawiana głowa pokonuję "bestię" i "sztuczną inteligencję" ...
  doceń 0
 • AgaAgnieszkaAgnes
  14.02.2018 11:47
  Bijesz brawo u dominikanow? Z podnieceniem jedziesz na wyprawe do Tynca? Masz przy sobie zawsze obrazek sw. Ojca Pio? Wrzucilas do skarbonki z napisem "na ubogich" reszte wyplaty na zlosc zlym ludziom ktorzy mowili ci ze te pieniadze ida na wodke? Nie przejmuj sie! Wez pozyczke w Providencie i zarezerwuj pobyt w hostelu sw. Benedykta: https://www.booking.com/hotel/pl/hostel-benedykta.pl.html
  doceń 0
 • Gość
  07.03.2018 21:01
  o czym to?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji