Nowy numer 42/2019 Archiwum

Syberia to w Polsce czy w Rosji?

Konserwatywna, katolicka, rządzona przez patriotów i rosnąca w gospodarczą siłę Polska przeszkadza wielu ludziom.

Izrael wie, kto budował KL Auschwitz i inne obozy. Wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy – powiedziała Anna Azari, ambasador Izraela, w swoim bulwersującym wystąpieniu podczas ostatnich obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Pani ambasador nie dodała jednak, kto budował, a poza tym bardzo wątpliwa wydaje się teza, że wszyscy wiedzą. Niestety, 73 lata po wojnie trzeba tłumaczyć podstawowe fakty. Na przykład wiedza Włochów o Polsce i jej historii jest porażająco niska. Prawie 30 lat temu w pociągu z Rzymu do Lecce pewien Włoch ucieszył się, że spotkał mnie, Polaka, bo – jak stwierdził – nurtowało go pewne pytanie, a mianowicie: „Czy Syberia leży w Polsce czy w Rosji?”. On nie żartował! Naprawdę nie wiedział. I gotów był różne zsyłki na Sybir lokować w Polsce. W latach 90. pewien współbrat zakonny, który wówczas studiował na Gregorianie, został zaproszony na obiad do znajomej Włoszki. Mąż owej pani, lekarz, przywitał go taką oto wypowiedzią: „Ksiądz jest Polakiem. Praga to piękne miasto”. Całkiem niedawno w rozmowie z pewnym profesorem teologii z Rzymu okazało się, że mój rozmówca nie zdawał sobie sprawy z tego, że było coś takiego jak powstanie warszawskie w 1944 roku. Miał w głowie jedynie powstanie w getcie warszawskim. Jeden z moich doktorantów, Włoch, podczas rozmowy o tym i owym oznajmił z dumą, że dopiero niedawno zrozumiał, iż nie należy mówić, że Niemcy wywołali wojnę, tylko że naziści, bo przecież nie wszyscy Niemcy byli nazistami. Powiedziałem mu, żeby nie ulegał politycznej poprawności i fałszowaniu faktów przez fałszowanie języka. I że to właśnie Niemcy napadli na Polskę i inne kraje, a nie jacyś beznarodowi naziści. Niestety, zapewne nie brakuje Włochów, dla których wojna polegała na tym, że naziści zabijali Żydów, w czym czasem pomagali im Polacy, też naziści. Dlatego bardzo potrzeba aktywności obydwu polskich ambasad w Wiecznym Mieście, czy też różnych polskich instytucji naukowo-kulturalnych w Rzymie, by na różne sposoby informować o polskiej historii, prostować zachodnie stereotypy, dawać odpór ludziom złej woli. Bo mamy do czynienia ze zwyczajną ignorancją, ale mamy też do czynienia z knowaniami świadomie posługującymi się kłamstwem. Konserwatywna, katolicka, rządzona przez patriotów i rosnąca w gospodarczą siłę Polska przeszkadza bowiem wielu ludziom. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Jacek
  08.02.2018 20:55
  A w zeszłym roku mój kolega (ze średnim wykształceniem) poinformował mnie, że Francuzi sprzedali jednak te wyprodukowane przez siebie, słynne dwa okręty podwodne Rosji. Po dolarze za sztuka! Usłyszał o tym w transmisji z polskiego sejmu! Dlatego bardzo potrzeba naszej aktywności, czy też różnych polskich instytucji , by na różne sposoby prostować stereotypy, dawać odpór ludziom złej woli. Pozdrawiam wszystkich rozumnych ludzi dobrej woli
  doceń 3
 • Gość
  09.02.2018 12:47
  wolność wyznania przestała obowiązywać?
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL