Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zeman prowadzi po pierwszej turze

Urzędujący prezydent Czech Miloš Zeman prowadzi po zakończonej w sobotę po południu pierwszej turze wyborów z wynikiem na poziomie 44,2 proc. - wynika z podliczenia głosów z 10,6 proc. lokali wyborczych.

Drugie miejsce zajął Jiří Drahoš, znany z prozachodniego stanowiska były szef czeskiej Akademii Nauk, który w pierwszej turze zdobył 24,2 proc. głosów. Pozostali kandydaci uzyskali dużo słabsze wyniki.

Jeśli żaden z dziewięciu kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie nie zdobędzie w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów, dwaj z najlepszymi wynikami przejdą do drugiej, rozstrzygającej rundy głosowania, która odbędzie się w dniach 26-27 stycznia.

Wczoraj w lokalu wyborczym, w którym głosował Miloš Zeman, doszło do incydentu. Urzędujący prezydent został zaatakowany przez półnagą kobietę, która w wulgarnych słowach oskarżyła go o związki z Putinem. Służby natychmiast obezwładniły agresorkę. Jak ustaliły czeskie media, była to feministka Angelina Diash z ukraińskiej organizacji Femen, znanej z wielu takich akcji. Sama Diash również ma już na swoim koncie podobne wyczyny, m.in. wobec prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. - Jestem zaszczycony, że również zostałem zaatakowany. Jak widzicie, moja ochrona działa całkiem dobrze, więc się do mnie nie dostała - żartował Zeman zaraz po zdarzeniu. 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama