Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Węgry i Irlandia przeciwne harmonizacji podatków w UE

Węgry i Irlandia zdecydowanie sprzeciwiły się w czwartek harmonizacji podatku od przedsiębiorstw i innych przepisów podatkowych w Unii Europejskiej, argumentując, że zniszczyłoby to konkurencję na wspólnym rynku.

Na Węgrzech, gdzie zagraniczne inwestycje odgrywają istotną rolę w gospodarce, podatek od przedsiębiorstw jest najniższy w UE i wynosi 9 proc., podczas gdy w Irlandii - 12,5 proc.

"Nie chcielibyśmy w Unii żadnych przepisów, które wiązałyby Węgrom ręce w kwestiach polityki podatkowej" - oznajmił premier Węgier Viktor Orban w Budapeszcie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Leo Varadkarem.

Jak ocenił, "podatki stanowią istotny element konkurencji".

Varadkar powiedział natomiast, że wraz z Orbanem zgadzają się, iż europejska gospodarka jest najsilniejsza tam, gdzie istnieje konkurencja między państwami członkowskimi.

"Jako rządy podzielamy pogląd, że powinna istnieć konkurencja między państwami członkowskimi w sferze polityki podatkowej" - oznajmił.

Wyraził przekonanie, że poszczególne państwa powinny same ustalać wysokość podatków, "zarówno jeśli chodzi o podatek od przedsiębiorstw, jak i podatek dochodowy".

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici powiedział w listopadzie, że Komisja Europejska rozważa wykorzystanie uprawnień, aby pozbawić kraje UE prawa weta w sprawach podatkowych. Ma to przeciwdziałać blokowaniu przyjmowania nowych przepisów.

Decyzje w sprawach zmian prawnych dotyczących podatków kraje UE muszą podejmować jednomyślnie. To powoduje, że trudno uzyskać zgodę na przyjęcie niektórych przepisów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama