Nowy numer 4/2023 Archiwum

Spala i pomaga

Po wyjściu z samolotu uderzył go „podmuch gorąca i zapach Afryki podobny do obecności w pobliżu dzikiego zwierza i palonego węgla drzewnego”.

To pierwsze zdanie zapisków o. Kalungi (lokalne imię o. Bogusława Dąbrowskiego OFM Conv) ustawia perspektywę. Chodzi o intensywność. Ona jest kluczem do zrozumienia Afryki, przeniknięcia w codzienność pełną znaczeń, gdzie dominuje nieporównywalna z Europą ekspresja wiary, gestów, słów, barw, zapachów, śmiechu, ale i piętno wojny. Z jej skutkami też się spotykał. Są w książce także czary, uliczne szaleństwa, samosądy, jest żona za 10 tysięcy szylingów oraz „ci, którym wolno więcej”. Ponad 400 stron zapisków franciszkanina z Nowego Sącza, który od 2001 r. mieszka w Ugandzie, to rewelacyjna wędrówka po kraju określonym jeszcze przez Brytyjczyków „perłą Afryki”.

W książce „Spalić paszport” autor nie kreuje rzeczywistości, aby „podpalić” naszą wyobraźnię kolejną opowieścią o „egzotycznej Afryce”, ale oddaje tę prawdziwą, dla której on i jego współbracia spalają się na całego. Wystarczy wspomnieć o kompleksie szkolnym w Kakoge, jaki stworzyli polscy franciszkanie. To jedna z najlepszych placówek edukacyjnych w całym kraju. I warto dodać, że w październiku w Ugandzie ruszył dom formacyjny zgromadzenia na Afrykę Wschodnią przy sanktuarium Męczenników z Ugandy w Munyonyo. To też dzieło polskich franciszkanów. A jest jeszcze szkoła w Matugga i powstający szpital. Książka ukazuje te historie od kuchni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się