Nowy numer 30/2021 Archiwum

Recenzje

Książki

Spotkanie ze Słowem

Rozważań jest w książce 378 – trochę więcej niż dni w roku. Napisał je duszpasterz, który całym swoim życiem realizował ideały ewangeliczne – prawdę, miłość i ubóstwo. Który zawsze miał w pamięci słowa Ewangelii o tym, że Chrystus nie przyszedł świata potępiać, tylko zbawić. Ksiądz Jan Zieja postrzegał Ewangelię jako wciąż żywą, rozwijającą się. Jako przewodnik do królestwa Bożego. Rozważania te, proste i głębokie zarazem, służą cierpliwemu rozbudzaniu ducha, a także codziennej refleksji nad słowem Bożym i własnym życiem.

Ewa Babuchowska

Poszukiwania trwają

Biskup Andrzej Czaja po zaginięciu ks. Krzysztofa Grzywocza w Alpach w sierpniu br. zachęcał: „Szukajmy go w tym, co nam zostawił”. Więc szukamy go w wywiadach, konferencjach. „Wybrane na drogę” to zbiór jego tekstów poświęconych wybranym zagadnieniom życia chrześcijańskiego. Połączenie głębokiej teologii i duchowości ze znajomością ludzkiej psychiki daje w tych refleksjach kapitalne efekty. To mądre, formacyjne teksty bez lania pobożnej wody, konkretne, życiowe, inspirujące. Zbiór otwiera bardzo osobiste wspomnienie Ryszarda Palucha, jednego z wielu, dla których opolski kapłan był mistrzem.

ks. Tomasz Jaklewicz

Płyty

Reggae najwyższej próby

Marleyonek – tak nazwał go mój kumpel, dodając, że gdyby Bob Marley grał dziś nad Wisłą, dołączyłby do tej ekipy. Czy można wyobrazić sobie większy komplement? „Dwadzieścia lat minęęęło jak jeden dzień” – można zanucić przy tym wydawnictwie. Oczywiście w rytmach rodem z Jamajki. Na albumie podsumowującym działalność grupy znajdziemy 15 najbardziej rozpoznawalnych utworów wybranych ze wszystkich krążków kapeli. Korzenne reggae najwyższej próby i pełne tęsknoty wołanie o Bożą miłość. Te kawałki od dwudziestu lat znakomicie sprawdzają się na koncertach i rozbujały już niejedną publiczność.

Marcin Jakimowicz

Twój przyjaciel – święty

Znany dziennikarz po raz kolejny zabrał się za świętych, tym razem w formie audiokonferencji. Dzieli się ze słuchaczami swoim doświadczeniem relacji ze świętymi. Tłumaczy, czym jest świętość, opierając się na nauczaniu Kościoła. Pokazuje, że życiorysy świętych nie są historiami ludzi bez skazy, ale takich, którzy radykalnie poszli za Chrystusem. Jego zdaniem sposobem na świętość jest życie według błogosławieństw oraz uczynkami miłosierdzia. Dla Hołowni życie chrześcijanina to naśladowanie Chrystusa i świętych, czyli pójście po ich śladach.

Rafał Cempel

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także