GN 28/2018 Archiwum

Nie popuszczajcie!

Trzymajcie się, Polacy. Bo jesteście jedynym dużym krajem w Europie, który nie poddał się poprawności politycznej.

W ten sposób zwrócił się kiedyś do rodaków Jan Paweł II. Widząc reakcje Polaków, Włosi gorączkowo dopytywali się, co powiedział. Nie każdy jednak umiał przetłumaczyć owo „nie popuszczajcie”. Okazuje się, że podobne zachęty kierują dziś do Polaków niektórzy monsiniorzy z Watykanu. Czynią to oczywiście prywatnie, a poza tym są raczej w mniejszości. Mówią: „Trzymajcie się, Polacy. Bo jesteście jedynym dużym krajem w Europie, który nie poddał się poprawności politycznej. Nie dajcie się złamać naciskom liberalno-lewicowej międzynarodówki. Zachowajcie katolicką wiarę i zwyczaje”. Czas Bożego Narodzenia, czyli okres świąt zakorzenionych w Nowym Testamencie i w Tradycji Kościoła, to swoisty wskaźnik, który pokazuje stan chrześcijańskiej tożsamości w naszych społeczeństwach i rodzinach. Patrząc na to, jak przeżywamy Boże Narodzenie, możemy ocenić, czy już popuszczamy na rzecz modnych ideologii, w tym bożka komercji, czy też, nie bojąc się nowoczesności, zachowujemy wiarę i zwyczaje ojców. Byłem na opłatku w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej. Pan ambasador wygłosił po polsku i po włosku przemówienie zakończone tradycyjnymi życzeniami. Potem niektórzy goście, nie Polacy, pogratulowali mu, że miał odwagę… mówić o Bogu. Bo na przykład w niby katolickich Włoszech elity polityczne zostały już przekonane, że o Bogu mówić nie wypada. Nawet w odniesieniu do Bożego Narodzenia, nawet kiedy się jest ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej. Bóg, a szczególnie Bóg, który stał się człowiekiem, narodzony w Betlejem, jest wysoce niepoprawny politycznie. Polska rzeczywiście jest „zieloną wyspą”. Prezydent, premier i szef głównej partii są ludźmi wierzącymi, praktykującymi katolikami, którzy nie boją się wspomnieć pozytywnie o chrześcijaństwie, Kościele, Bogu. Czymś oczywistym jest, że w mediach publicznych i prywatnych mówi się o Bożym Narodzeniu, a nie o święcie zimy lub zimowych wakacjach. W bożonarodzeniową noc świątynie wypełniają się wiernymi, którzy głośno śpiewają: „Bóg się rodzi…”. Życzmy sobie w ten świąteczno-noworoczny czas, byśmy nie popuszczali. Pokażmy światu, że rozwój i modernizacja nie są nieodłączne od przyjęcia „postępowych” ideologii. Boże Narodzenie to nie tylko przeszłość. To przede wszystkim przyszłość. Bo – jak nie bali się mówić ojcowie Kościoła – Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem, czyli został przebóstwiony do życia wiecznego. 

« 1 »
oceń artykuł
 • spodlasu
  21.12.2017 10:20
  A ja Ci, Ojcze Dariuszu, dziękuję za trzeźwe myślenie i umiejętność ich przekazania w jasny sposób. Dobry kawałek publicystyki.
  doceń 7
 • hub381
  23.12.2017 16:49
  Polska zeszła z"toru satelity",zaś słowa św.JPII w kraju nie mają żadnej wartości czyli moralnej lub etycznej.Polska w sejmie przepołowiona została na pół.wszyscy to oglądali... Jest to smutne lecz prawdziwe.
  doceń 1
 • Magda
  27.12.2017 00:55
  Dla tych co odpuscili i sie poddali to tak, ale Polska i Polacy nadal wyrozniaja sienie tylko w Europie ale i na swiecie. Wiara u nas na szczescie nie zginela.
  doceń 3
 • marcinzakopane
  31.12.2017 12:35
  A co to za Jezuita-dziennikarz,który nie jest lewakiem.Do dzisiaj myślałem ,że w SJ są tylko publicyści pokroju:oo Prusaka,Siepsiaka i Kramera.Gratuluję Ojcu odwagi,wszystkiego najlepszego w Nowym Roku
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji