Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nie ma zgody na rozwody

Jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie. Mt 11,30

Jezus przemówił tymi słowami:
«Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».


Jezus nie anuluje prawa Bożego. Podczas Kazania na Górze i w wielu innych miejscach nie tylko podtrzymuje znaczenie przykazań Bożych, ale nawet w konkretnych przypadkach sprzeciwia się tendencjom liberalizującym. Nie daje na przykład zgody na rozwody, dopuszczone przez prawo Mojżeszowe, i potwierdza równocześnie nierozerwalność małżeństwa. Sami uczniowie mieli trudności z zaakceptowaniem tej nauki. A jednak „jarzmo” Jezusa jest „słodkie”, „brzemię” – „lekkie”. Bo nakłada je Ten, który jest cichy i pokorny sercem, Ten, który bezgranicznie kocha i który za człowieka oddał życie. Jezusowe jarzmo jest lekkie, gdyż wraz z jego nałożeniem otrzymujemy Bożą łaskę, która uzdalnia do niesienia zadań i obowiązków chrześcijańskich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • spodlasu
  13.12.2017 09:02
  Też uważam, że poprzednie komentarze bardziej trafiały. Dotykały życia. Te takie "duszpasterskie" są. Coś jest w powiedzeniu, że arkę Noego zbudowali amatorzy, a zawodowcy Titanica...
  doceń 9
 • Gość
  13.12.2017 09:19
  Nie ma zgody na rozwody? Ale jest zgoda na towarzyszenie, niewykluczanie i integrowanie rozwodników w nowych związkach bez wezwania do nawrócenia. Jak wyjaśnić taką hipokryzję?
  doceń 8
 • Robert
  13.12.2017 09:42
  Mam dokładnie te same przemyślenia co internauci Kowalska i spodlasu. Nie potrafiłem ich jedynie odpowiednio ubrać w słowa, ale ten termin "duszpasterskie" bardzo trafnie oddaje moje wrażenia. Z całym szacunkiem do obecnych komentatorów, ale czy Gość mógłby wrócić do poprzednich autorów? Ich codzienne przemyślenia na temat Ewangelii były dla mnie czymś bardzo wartościowym.
 • Brodaty Sokrates
  13.12.2017 09:59
  Ewangelia o"jarzmie i brzemieniu".Komentarz o rozwodach.Nie dla każdego małżeństwo jest "jarzmem i brzemieniem".
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama