Nowy numer 24/2018 Archiwum

Antysemityzm prof. Hartmana

Prof. Hartman zelżył Żydów. Użył przeciw nim słów tak potoczyście nienawistnych, że aż w pewnym sensie poetyckich.

„Rzygać mi się chce na myśl o tym odrażającym triumfie hucpy i załgania” – napisał Jan Hartman na swoim blogu w „Polityce”.

Skąd te problemy gastryczne profesora? Ano, jest to reakcja na Międzynarodową Konferencję „Pamięć i nadzieja” o Polakach ratujących Żydów w czasie wojny. Sam temat chyba średnio pasuje Janowi Hartmanowi, który wypruwa sobie żyły dla udowodnienia, że Polak to antysemita, ale mniejsza o to. Gorzej, że konferencja, z udziałem premier Szydło i innych VIP-ów, odbyła się w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Toruniu, a więc u o. Rydzyka, którego profesor nazywa pierwszym nienawistnikiem Żydów (choć to jedno z łagodniejszych jego określeń). Ale najgorzej, że w konferencji wzięli udział ważni przedstawiciele Żydów, w tym wiceprzewodniczący Knesetu. To wywołało największą furię Hartmana. „Moja złość i pogarda jest dla Żydów, którzy przed kilkoma dniami zleźli się tam w Toruniu, by składać hołdy i płaszczyć się przed oślizgłym cynizmem i jego diabolicznym celebransem” – pisze profesor. Dostało się i samemu państwu żydowskiemu. „Gdzie był Izrael? Ach, Izrael… Izrael, rządzony przez takich samych religianckich nacjonalistów jak PiS, był właśnie tam – na posterunku zdrady” – gniewa się Hartman.

I tak dalej. Nie przypominam sobie, żebym czytał kiedykolwiek tekst aż tak pełen agresji wobec Żydów. Ja rozumiem, że to trochę inaczej wygląda, gdy Żydów atakuje ich własny ziomek, niż gdy robi to ktoś zewnątrz, ale jednak jest to coś niebywałego. Zwłaszcza że przyczyna, dla której tak strasznie wybuchł prof. Hartman, jest przecież pozytywna. Chodziło o oddanie hołdu Polakom, którzy ratowali Żydów – a było takich mnóstwo. Znacznie więcej niż drzewek zasadzonych przy Instytucie Jad Waszem. Wielu oddało życie wraz z tymi, których chroniło, wielu zmarło po wojnie, gdy nikt nie dokumentował takich rzeczy, wielu wreszcie po prostu nie informowało nikogo o swoich zasługach w tym względzie. To dobrze, że wreszcie ktoś i o nich pomyślał. O całej tej rzeszy imiennych i bezimiennych bohaterów, którzy zadają kłam pedagogice wstydu, od lat wmawiającej nam i światu, że „byliśmy narodem sprawców”. Oni stoją w poprzek narracji o „polskich obozach śmierci”, oszczerstw Grossa i innych prób zakłamywania polskiej historii.

Furia prof. Hartmana zdaje się świadczyć o tym, że wieloletnie urabianie stereotypu Polaka antysemity nie przyniosło wcale takich dorodnych owoców, jak się to mogło wydawać. Wygląda na to, że nasi bracia Żydzi nie są tak znowu podatni na tę propagandę.

I to jest jakieś światełko, które dostrzec można w ciemnym tekście prof. Hartmana. Oby i jemu kiedyś zrobiło się w duszy jaśniej.

« 1 »
oceń artykuł
 • gut
  28.11.2017 17:36
  Chyba w tej Sytuacji - wygląda na to, że dla Jednych, to powód, do - Zgody w Rodzinie, dla Innych - Spór w Rodzinie. 💖 / 💘
 • Stanisław II
  28.11.2017 22:22
  Pan Kucharczak albo czytał tekst Hartmana bez zrozumienia - co go dyskwalifikuje jako redaktora, albo świadomie przeinaczył jego sens. Co jest znacznie gorsze.
  doceń 23
 • żylasty
  30.11.2017 14:04
  "Co mam powiedzieć Spiętemu?-Żeby się rozpiął"
  doceń 1
 • gregg84
  30.11.2017 18:14
  'To dobrze, że wreszcie ktoś i o nich pomyślał. O całej tej rzeszy imiennych i bezimiennych bohaterów, którzy zadają kłam pedagogice wstydu, od lat wmawiającej nam i światu, że „byliśmy narodem sprawców”. Oni stoją w poprzek narracji o „polskich obozach śmierci”, oszczerstw Grossa i innych prób zakłamywania polskiej historii.'

  Czy w [...] jaźni redaktora Kucharczaka mieści się taka możliwość, że naród polski to naród zarówno naród sprawców, jak i bohaterów? Czy też jedno zawsze musi być prawdą, a drugie zawsze kłamstwem?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji