Nowy numer 08/2020 Archiwum

Maryja kocha protestantów

Nikt nie odpowie miłością na coś innego niż miłość.

Sądząc po licznych wpisach internetowych, istnieje pewna grupa osób przekonanych, że protestanci błądzą we wszystkim i z automatu idą do piekła. A skoro tak, to lepiej trzymać się od nich z daleka i z tego dystansu obrażać ich, nazywając heretykami i kacerzami. Po to, żeby się nawrócili, rzecz jasna.

Być może osoby tak myślące stanowią margines nie większy od tego, jaki istnieje także po stronie protestanckiej, ale jednak jest to margines bardzo krzykliwy. Krzyk wzmógł się w związku z jubileuszem 500-lecia reformacji, a z nim złość i odrzucanie nawet możliwości wspólnej modlitwy z osobami innych wyznań. Ktoś z takich „ortodoksów” użył nawet określenia „herezja ekumenizmu”. Gdy powołałem się na encyklikę Jana Pawła II „Ut unum sint” (święty papież pisze tam m.in., że ekumenizm jest sprawą miłości Bożej, a „stawianie przeszkód tej miłości jest zniewagą wobec Niego i wobec Jego zamiaru zgromadzenia wszystkich w Chrystusie”), usłyszałem, że Janowi Pawłowi II też trzeba będzie się przyjrzeć.

Wiem, że do nauczania Kościoła nie można przekonać osób bardziej kościelnych niż Kościół i bardziej papieskich niż papież, szczególnie gdy i papieża nazywają heretykiem. Ale ja nie do nich to piszę, lecz do tych, którzy słyszą ich pokrzykiwanie, nie wiedząc, jak bardzo jest fałszywe.

Fałsz zaczyna się już od ignorowania faktu, że nas wszystkich, chrześcijan, łączy ten sam chrzest. A skoro tak, to znaczy, że i oni, i my staliśmy się nowym stworzeniem w Chrystusie. Jak to więc możliwe, żeby połowa spośród tych, którzy przyjmują „obmycie odradzające w Duchu Świętym”, pozostawała w szponach Złego?

Święty Paweł zapewnia: „Nikt nie może bez pomocy Ducha Świętego powiedzieć »Panem jest Jezus«” (1 Kor 12,3b). A protestanci mówią to tak samo jak my. Więc co – robią to „przez Belzebuba”?

My, wszyscy ochrzczeni, jesteśmy braćmi w Chrystusie, nawet jeśli nie wszyscy bracia to uznają. Jesteśmy przybranymi dziećmi Boga i mamy tego samego Ducha Świętego. Nie znosi to wszystkich problemów, ale na pewno nie zniesie ich okładanie się swoimi racjami. Protestanci oczywiście inaczej widzą pewne sprawy, na przykład mają nielogiczny stosunek do świętych, zwłaszcza do Maryi. Zasadniczo słabo Ją zauważają. Ale Maryja ich kocha. Choćby dlatego, że oni przecież kochają Jej Syna. A o to Jej zawsze chodzi – żeby ludzie poznali Jezusa i żeby uznali Go za swojego Pana.

Pewnie, że podział był zły i ma złe skutki, ale arogancją i wrogością tego się nie naprawi. 500 lat doświadczenia powinno nam już to pokazać. Jeśli jesteśmy braćmi Jezusa, to także znaczy, że Maryja jest naszą wspólną Matką. Niezależnie od tego, co sądzą o tym niektóre Jej dzieci.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

 • Megi
  21.11.2017 22:22
  .. ..pewne na 100% JEST to, że....Bóg błogosławi ludziom, którzy od chrztu św. są wierni zawartemu z Nim na chrzcie świętym WIECZNEMU PRZYMIERZU ---Nowego Testamentu ....Ludzkie życie i dzieła UŚWIĘCONE przez Chrystusa w sakramentach świętych mocą Ducha Świętego przemieniają i przeobrażają świat w Królestwo .JEDNOŚCI...gdzie miłość, ,sprawiedliwości i pokój czynią świat dobrym, pięknym i szczęśliwym....dowodem..., są Dzieje Apostolskie i świadectwo życia świętych KK ....ich wierna służba, ofiara i męczeństwo to skarb, który KK od czasów Pana Jezusa gromadzi w niebie, gdzie mól ani rdza ich nie niszczą .....Niestety o dziele herezjarchy M Lutra ROZPADAJĄCEJ się i ROZKŁADAJĄCEJ od 500 lat na przeszło 30000 denominacji antykatolickiej religii NIE MOŻNA POWIEDZIEĆ, ze istnieje w JEDNOŚCI,bo nie istnieje w jedności....bo Bóg nie błogosławi złoczyniącym....To że Luter był złoczyńcą nie musimy sobie udowadniać....Jego nędzne życie mówi nam, kim był herezjarcha....odszczepieńcem , który uległ pysze religijnej, żył wg urojeń sola fides i scriptura, odrzucając sakramenty święte zdesakralizowal protestantyzm....stworzył antykatolicką landarę, która sypie się i ROZKŁADA na Bóg raczy wiedzieć jakich... babtystów, luteran, kalwinów , metodystów, ewangelistów i pentekostalistów...których Matka Boża kocha i prosi o modlitwę w intencji ich NAWRÓCENIA do Jedynego Świętego Powszechnego i Apostolskiego Kościoła Chrystusowego...poza którym nie ma zbawienia....Nikt ani nic tego nie zmieni, bo depozyt wiary z woli i postanowienia Syna Bożego Jezusa Chrystusa został przekazany św.Piotrowi i Apostołom, oraz każdemu następcy św.Piotra jak i Bikupom następcom Apostołow....którzy niezmiennie od Dnia Pięćdziesiątnicy mocą Ducha Świętego głoszą Ewangelię karmią KK Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa, który uzdrawia nas w sakramencie pokuty i pojednania , jednoczy nas przy OŁTARZU NAJŚWIEŻSZEJ OFIARY byśmy mieli w sobie wiarę, nadzieję i miłość KK, którego Matką jest NMP Niepokalanie Poczęta Najświętsza Matka Pana naszego Jezusa Chrystusa....@jacenty proszę nie kłam o tym, ze Luter czcił Matkę Bożą ....przeczytaj sobie kazanie z 1527 o stworzeniu ciała NMP i wlaniu Jej duszy.....co do Bóstwa Pana Jezusa, to ile denominacji protestanckich, tyle interpretacji....sam Luter twierdził, ze Pan Jezus stał się diabłem dla naszego zbawienia....co do katechizmu Lutra, to zbiór antyprawd katolickich...tam gdzie nie ma Boga Żywego w sakramentach świętych , tam nie ma ZDOWEJ NAUKI, tylko urojenia o braku wolnej woli w człowieku...wg antropologii heretyka jesteś Jacenty zwierzęciem ujezdżanym raz przez Boga innym razem przez diabła....Jak Ci to odpowiada i Ci się podoba proszę bardzo, możesz nim być....pamiętaj jeszcze o jednym ....rozum twój, to prostytutka diabła....czy człowiek o zdrowych zmysłach mówi takie btednie????
 • śwjacenty
  22.11.2017 11:21
  Św. Piotr pisał, że ludzie niedouczeni mogą przekręcać trudniejsze i niezrozumiałe dla wszystkich teksty św. Pawła na własną zgubę. Pani "Megi" nie biorąc pod uwagę żadnych kontekstów wyciąga błędne wnioski z przytaczanych cytatów. W pewnym kazaniu papież Franciszek powiedział komentując noszenie znaku krzyża,że jest to przyznanie się do Tego "który dla nas stał się grzechem, KTÓRY STAŁ SIĘ DIABŁEM, WĘŻEM. Tak się uniżył aż do całkowitego unicestwienia”. W tym zdaniu pojawiła się myśl podobna do lutrowego rozważania na temat ofiary krzyżowej i słów św. Pawła z 2 Kor. 5,21: "On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą". No cóż kolejny raz pani "Megi"pokazuje jak tekst bez kontekstu staje się pretekstem do bicia w autora.
 • Magisterium i-xxiw.
  08.03.2018 10:54
  SKOŃCZYCIE TEN BEŁKOT ŻE ŁĄCZY NAS CHRZEST. KOŚCIÓŁ ŁĄCZY: "Jedna wiara, jeden chrzest, jeden Pan". Gdzie zatem reszta? Gdzie wiara w realną obecność Chrystusa w Eucharystii? Gdzie wiara w Mszę jako Ofiarę? A na koniec słowa Augustyna [w:] ENCICLICA DEL SOMMO PONTEFICE, GREGORIO XVI, MIRARI VOS [Grzegorz XVI, Encyklika Mirari Vos (O liberalizmie i religijnym indyferentyzmie) z 1832 r.]*: A torto poi qualcuno, fra coloro che alla Chiesa non sono congiunti, oserebbe trarre ragione di tranquillizzante lusinga per essere anche lui rigenerato nell’acqua di salute; poiché gli risponderebbe opportunamente Sant’Agostino: «Anche il ramoscello reciso dalla vite ha la stessa forma, ma che gli giova la forma se non vive della radice?» [S. Agostino, Salmo contro part. Donat.]. (Tłumaczenie: Próżno by ktoś sobie schlebiał, że i on także jest odrodzonym w wodzie chrztu świętego, bo na ten zarzut trafnie odpowiedział św. Augustyn: "Gałązka z winnicy odcięta swój kształt zachowuje, ale cóż jej po kształcie jeżeli nie czerpie życia z korzenia?" )
 • Gościu
  20.03.2019 18:24
  Problem w tym, że protentanci nie kochają Pana Jezusa, oni kochają swojego Pana Jezusa, który nie zawsze ma wiele wspólnego z Chrystusem, wcielonym Synem Bożym. Maryja ich kocha, bo kocha każdego człowieka.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji