Nowy numer 32/2022 Archiwum

Mistrzyni nieużalania się nad sobą

Główna bohaterka nie ułatwiła życia autorowi. Wprawdzie spotkała się z nim raz w swoim mieszkaniu, ale zastrzegła, że o swoim życiu nie będzie opowiadać. I pisz tu, człowieku, biografię...

Tym bardziej mrówcza robota Tomasza Krzyżaka zasługuje na uznanie. Chwytał każdą najcieńszą nitkę, która mogłaby go doprowadzić do informacji o Wandzie Półtawskiej. Korzystał też z pracy innych dziennikarzy, którym udało się porozmawiać z bohaterką lub nakręcić o niej filmy, a także z książek samej pani doktor. Dotarł do jej przyjaciółek z dawnych lat, a nawet do ich dzieci, przepytał znajomych i współpracowników.

Z tego skrupulatnego śledztwa wyłania się najpierw obraz, który tylko powierzchownie znamy – twardej, nieugiętej, czasem szorstkiej kobiety, doskonale jednak wiedzącej, czego chce. Równocześnie poznajemy też historie, o których ona sama za nic nie chce opowiadać. Na przykład o tym, jak była katowana przez gestapo w Lublinie. Jej koleżanki mówią o wybijaniu zębów, wbijaniu szpilek pod paznokcie, wlewaniu wody do ust i nosa...

Niemniej drastyczne są relacje z pobytu w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Ale można tu też znaleźć niezwykłe opisy przyjaźni i człowieczeństwa w obliczu zbrodni. Ciekawe są fragmenty dotyczące reperkusji po publikacji uważanych do dziś za kontrowersyjne „Beskidzkich rekolekcji” Wandy Półtawskiej, w których odsłania ona intymne wręcz szczegóły przyjaźni z Karolem Wojtyłą, a także jej trudnej relacji z kard. Stanisławem Dziwiszem.

Życiorys doktor Wandy musi budzić szacunek, choć bohaterka ma, trzeba przyznać, dość trudny charakter. Natomiast sens jej gigantycznej pracy bodaj najlepiej charakteryzuje ks. prof. Antoni Świerczek: „Obrona życia nienarodzonych to jest niesamowite dzieło jej życia. Odwagi i determinacji, z jaką to wszystko robi, można jej zazdrościć. Wiele razy była atakowana, opluwana, a jednak nigdy się nie poddała”.

Barbara Jaworska

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama