Nowy numer 28/2018 Archiwum

Akcja #MeToo

W Internecie jest coraz więcej wyznań kobiet molestowanych seksualnie. Jednak organizatorzy akcji zachęcającej je do tych wyznań zapominają o ważnych sprawach.

Cała akcja #MeToo zaczęła się od afery Harveya Weinsteina, potężnego producenta w Hollywood, który miał molestować swoje współpracownice. Z akcji, w której kolejne aktorki przyznawały się do bycia ofiarą Weinsteina, #MeToo szybko przeobraziło się w akcję, w której zwyczajne kobiety opowiadają o swoich trudnych doświadczeniach z molestowaniem seksualnym. W założeniu organizatorów akcji zmienić ma ona podejście do kwestii samego molestowania.

Jednak pomysłodawcy akcji #MeToo nie biorą pod uwagę jednego problemu. Mianowicie tego, jak bardzo kwestia seksualności odrywa się od tego, czemu ona rzeczywiście służy, czyli tworzeniu nowego życia, budowaniu rodziny. Seksualność człowieka wiąże się przecież z czymś więcej niż tylko z daniem upustu naszym żądzom. A molestowanie seksualne jest właśnie tylko daniem sobie takiego upustu, tylko że wbrew drugiej stronie.

Każda kobieta molestowana seksualnie jest czyjąś córką, może być czyjąś żoną. Powinna więc mieć ludzi, którzy za nią staną. I nie chodzi nawet o to, że mąż czy ojciec jednej czy drugiej aktorki złamie nos molestującemu je producentowi filmowemu. Chodzi o to, że molestowana ma mieć w swojej rodzinie oparcie, a molestowany powinien się liczyć z konsekwencjami ze strony tej rodziny.

Promotorzy akcji #MeToo obrażają się na opinie osób, które bagatelizują wypadki molestowania. A może wystarczyłoby zapytać te osoby, czy chciałyby, żeby takie przypadki spotkały ich żony, córki, matki bądź siostry? Ale taki argument zadziała, kiedy te osoby rzeczywiście szanują swoje żony, córki, matki bądź siostry.

Gdyby podkreślić w ramach akcji #MeToo prawdziwą rolę seksualności, czyli rozbudowującą i wzmacniającą rodzinę, mogłaby mieć ona większy sens. Zwolennicy akcji #MeToo chcieliby zawstydzić osobników molestujących kobiety. O ile skuteczniejsze byłoby to zawstydzenie, gdyby wstyd nie dotyczył tylko działania bez zgody drugiej strony, ale i samego ślepego dawania upustu swoim żądzom.

Zdarzają się oczywiście przypadki molestowania w rodzinie. Zdarzają się też przypadki niesłusznego oskarżenia o molestowanie np. w celu osiągnięcia korzyści finansowych. Ale istnieją zabezpieczenia zmniejszające zakres tego zjawiska. Tym zabezpieczeniem jest moralność, która każe widzieć w seksualności człowieka coś więcej niż tylko przyjemność. Każe widzieć w niej wartość innego człowieka, także tego, który dopiero może się narodzić.

Jak na ironię, propagatorami akcji #MeToo są często osoby, które z moralnością walczą. Walczą z tradycyjną rodziną, w której seksualność służy nie tylko przyjemności, ale dawaniu życia. Walczą z Kościołem, który mówi, że zachowania takie jak te opisywane przez kobiety dzielące się swoimi trudnymi przeżyciami, są nie do zaakceptowania. A teraz ci ludzie się dziwią, że brak moralności może nieść ze sobą złe skutki.

Mimo szczytnego celu, przesłanie akcji #MeToo jest jednak niezbyt silne. Można oczywiście powtarzać, że pewne rzeczy możliwe są tylko za obopólną zgodą. Ale jaki to będzie to miało sens, jeśli wciąż będą ludzie widzący w drugim człowieku tylko obiekt seksualny? A zupełnie inaczej sprawa będzie wyglądać, jeśli seksualność człowieka będzie się rozpatrywało jako część życia rodzinnego. Część, która daje nowe życie. Wtedy nie tylko przemoc seksualna, ale i obmacywanie czy obleśne komentarze staną się czymś obrzydliwym.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  27.10.2017 11:04
  "Wtedy nie tylko przemoc seksualna, ale i obmacywanie czy obleśne komentarze staną się czymś obrzydliwym." - to obmacywanie i czy obleśne komentarze autor nie kwalifikuje do przemocy seksualnej????? Naprawdę żenujący artykuł. Niech autor lepiej się douczy co jest przemocą seksualną i jakie są jej rodzaje. Akcja #Metoo bardzo potrzebna i wartościowa. Choćby po to żeby niektórzy jak autor zapoznali się z tym czym jest przemoc seksualna. Może autor krytykując tak gorliwie akcję pokusi się o zapoznanie się głębsze z tym problemem bo wiedzę ma autor mierną jak widzę. Właśnie dla osób z niską wiedzą o tym problemie także jest ta akcja. Ma pokazać społeczeństwu problem.
  doceń 17
 • cytat Adama Darskiego
  29.10.2017 11:03
  "Boję się, że głośno wypowiedziany komplement może zostać uznany za molestowanie". Tak Adam "Nergal" Darski skomentował nagłaśnianie problemu molestowania seksualnego kobiet. W tym przypadku ja się z nim zgadzam, tym bardziej, że znam to z własnego doświadczenia.
  doceń 1
 • TomaszL
  30.10.2017 08:09
  Akcja #MeToo to niestety wylewanie dziecka z kąpielą. Termin "molestowanie seksualne" jest tak nieostrym terminem, ze można uznać komplement, spojrzenie, czy jakiś niewinny gest za przejaw molestowania. Ale też faktyczne molestowanie ginie w tłumie publicznych opowieści.

  Niestety wiele kobiet przez taką akcje krzywdzi inne kobiety - ofiary faktycznego molestowania seksualnego w domu, szkole, pracy.

  I jeszcze jeden problem, czy mężczyźni nie bywają także ofiarami molestowania seksualnego ze strony kobiet? Bo przecież zarówno wyzywający ubiór, sposób zachowania czy niektóre gesty kobiet można czasami uznać za próbę molestowania.
  doceń 1
 • elle
  31.10.2017 13:13
  Alez spojrzenie, komplement czy gest moze wprawiac "ofiare" w dyskomfort. Mężczyźni maja czesto malo wyczucia i ich aluzje bywaja niesmaczne, poza tym nawet kultaralna adoracja moze byc niechciana lub nachalna. A mężczyźni konsumujacy pornografie wogole potrafia byc wulgarni nie zdajac sobie czesto z tego sprawy (tzw. koszarowe dowcipy). Nasza zwulgaryzowana popkultura rowniez robi niedzwiedzia przysluge relacjom damsko-meskim. Przed wojna mężczyzna chcący adorowac kobiete musial najpierw uzyskac jej zgode. Konsekwencje tej zgody bywaly powazne z malzenstwem wlacznie. Kokieteria i dojuaneria byly pietnowane. Zle uksztaltowani mezczyzni potrafia byc przekonani, ze ich zainteresowanie fizycznoscia kobiety jest juz dla niej wystarczajacym komplementem. Zle uksztaltowane kobiety nie wyprowadzaja ich niestety z bledu, rzeczywiscie okazujac zadowolenia z tego rodzaju adoracji. Temat jest skomplikowany. Co do ostatniego w zupelnosci sie zgadzam. Tak jak mezczyzna powinien pytac o zgode czy moze sie spoufalac tak kobieta powinna pytac o zgode, czy moze kokietowac, a proby sciagniecia na siebie uwagi wszystkich mezczyzn dookola sa rownie wulgarne, co koszarowe dowcipy (no bo przekaz musi byc w takiej sytuacji nachalny i przesadzony). Oczywiscie wystarcza sygnaly niewerbalne, ale po prostu trzeba odbierac komunikaty drugiej strony, zeby dostosowac swoje.
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji