Nowy numer 24/2018 Archiwum

Davos Europy Środkowej przejdź do galerii

Najciekawsze kuluarowe dyskusje można było usłyszeć w... pawilonie Biedronki, sąsiadującej z siedzibą forum, a największą furorę robił, pozujący co chwilę do zdjęć, Janusz Korwin-‑Mikke.

Forum Ekonomiczne w Krynicy to jedna z największych i najważniejszych imprez tego typu w naszej części Europy. Nazywa się je czasem nawet Davos Europy Środkowo-Wschodniej. I jest pewnie w tej opinii dużo racji. Tegoroczna, 27. edycja gościła 4 tys. osób z wielu krajów.

Człowiek roku

Najwięcej emocji wywołuje zawsze przyznanie tytułu Człowieka Roku. Laureat jest zazwyczaj uosobieniem trendów, jakie panują aktualnie w polskiej polityce. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Wiktor Orbán, a dwa lata temu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS został wyróżniony w dużym stopniu ze względu na rolę, jaką odegrał w doprowadzeniu do naprawdę dużej zmiany w sposobie spojrzenia na państwo w Polsce.

W tym roku bardzo długo w kuluarach mówiło się, że nagrodę Człowieka Roku otrzyma Mateusz Morawiecki. Miałoby to stanowić uhonorowanie jego zasług w polityce budżetowej, w szczególności znacznej poprawy ściągalności podatków.

Człowiekiem Roku została jednak Beata Szydło. Organizatorzy postanowili w ten sposób nagrodzić całościowo politykę gospodarczą rządu, w tym projekt 500 Plus czy Mieszkanie Plus. Podkreślono też odwagę pani premier w podejmowaniu takich decyzji jak repolonizacja banków. Co ciekawe, Beata Szydło jest dopiero drugą kobietą, która otrzymała tytuł Człowieka Roku. Wcześniej, w 1999 r., dostała ją tylko Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Firmą Roku został Alior Bank. Nagrodę Specjalną XXVII Forum Ekonomicznego otrzymał prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, natomiast Nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy odebrała Swietłana Aleksijewicz, wybitna białoruska pisarka i dziennikarka.

Krynica wartości europejskich

Dyskusję na XXVII Forum Ekonomicznym zdominował temat kryzysu Unii Europejskiej. Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, otwierając forum, wspomniał, że młodzi ludzie zaczynają dyskutować już, czy Unia Europejska będzie istnieć w przyszłości. Jak przytomnie zauważył prezydent Macedoni Gorge Iwanow, Unia Europejska nie pasuje do XXI w. ze względu na swoją XX-wieczną, biurokratyczną strukturę.

Temat wpływu Unii Europejskiej na gospodarkę przewijał się nawet w dyskusjach bezpośrednio jej nie dotyczących. Jak się okazuje, dyskutując o balansie pomiędzy wolnym rynkiem a udziałem państwa w gospodarce, jako instytucję ingerującą w gospodarkę traktuje się już nie tyle państwo narodowe, co właśnie Unię Europejską. Również polscy przedsiębiorcy, rozmawiający o szansach na ekspansję narodową polskich firm, wskazywali jako jedną z barier właśnie europejską biurokrację.

Forum w Krynicy to jednak nie tylko dyskusje o polityce i gospodarce. To także cały szereg ciekawych punktów na mapie okołoforumowych wydarzeń. W czasie imprezy można było zobaczyć z bliska toyotę Mirai, pierwszy samochód na wodór przeznaczony do naprawdę masowej produkcji. Samochód ten, zamiast spalin, emituje tylko wodę. Japoński producent samochodu na wodór zapowiedział, że chciałby w Polsce postawić stację tankowania aut wodorem.

Podczas dyskusji na krynickim forum można było odnieść wrażenie, że Polska chce bardziej stawiać na auta elektryczne. Jak przekonywała grupa Innogy, jeden z największych właścicieli stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Europie, Polacy są gotowi na użytkowanie takich samochodów. Sama grupa ma w Polsce już 12 stacji ładowania. Barierami dla samochodów elektrycznych pozostają jednak wciąż ich mały zasięg oraz właśnie niewielka liczba stacji ładowania.

Na razie jednak większość Polaków tankuje na tradycyjnych stacjach benzynowych. Przy okazji korzystają oni z możliwości napicia się kawy. Wielu kierowców chwali sobie kawę na stacjach Orlen. I właśnie takiej smacznej kawy można było się napić podczas forum w Krynicy. W dodatku w nie byle jakim towarzystwie. Pojawili się tam bowiem polscy mistrzowie lekkiej atletyki: dyskobol Piotr Małachowski, młociarka Anita Włodarczyk czy biegacze Adam Kszczot i Joanna Jóźwik.

Równie ciekawa co spotkanie z polskimi sportowcami była wizyta w pawilonie poświęconym Solidarności Walczącej. Ta legendarna już dzisiaj organizacja zdobyła sobie rozgłos, korzystając z nowatorskich i pomysłowych technik walki z komunizmem. W czasie forum eksponowano na żywo działanie sprzętu drukarskiego, który nie tylko szybko drukował materiały opozycyjne, ale też dał się schować w kieszeni. W pawilonie Solidarności Walczącej można było dowiedzieć się też o wielu innych technikach konspiracyjnych.

Ciekawy był też pawilon IKEI urządzony w formie mieszkania. Uczestnicy forum mogli też degustować wina gruzińskie, a także odwiedzać pawilony takich globalnych gigantów jak Facebook czy Amazon, czy polskich – jak PKP czy PKO BP. Można było również dowiedzieć się, jakie turystyczne skarby mają do zaoferowania Małopolska i Podkarpacie.

Życie forumowej Krynicy

Forum Ekonomiczne w Krynicy zostało po raz pierwszy zorganizowane w 1992 r. jako miejsce spotkań polityków, biznesmenów i ekspertów z Europy Środkowo-Wschodniej. Początkowo była to mała impreza, na której spotykali się przede wszystkim Polacy. Teraz jednak jej charakterystyczną cechą jest mieszanie się różnych języków, co można usłyszeć podczas spaceru po ulicach Krynicy. Forum przyciąga bowiem wielu gości nie tylko z krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale też Ukrainy, Bałkanów czy nawet Kaukazu.

Oferta kulturalna Forum Ekonomicznego również jest mocno związana z jego środkowoeuropejskim charakterem. W tym roku wystąpił słynny skrzypek norweski pochodzenia białoruskiego, zwycięzca Eurowizji Aleksander Rybak. Również tematyka Forum Ekonomicznego mocno powiązana jest z tematyką ważną dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Krynickie forum jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można było porozmawiać o tym, jaki wpływ na uratowanie polskiej gospodarki przed kryzysem mieli pracownicy z Ukrainy.

Równie interesujące jak panele dyskusyjne były rozmowy w kuluarach. A najpopularniejszym miejscem takich dyskusji stał się… pawilon Biedronki. Trudno sobie chyba wyobrazić tłum polityków, biznesmenów i dziennikarzy najpopularniejszych redakcji w kolejce w sklepie. A tak było w Krynicy.

Krynica jest też wielką okazją do „lansu” dla polityków. W dyskusjach brali udział m.in. były premier Leszek Miller czy były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Na tegorocznym forum można też było spotkać dawno niewidzianych polityków jak Jan Rokita czy Ryszard Kalisz. Furorę na forum robił co chwilę pozujący do zdjęć europoseł Janusz Korwin-Mikke. W tym roku zabrakło jednak w Krynicy Jarosława Kaczyńskiego.

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy 5–7 września 2017 r. www.forum-ekonomiczne.pl

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji