Nowy numer 28/2018 Archiwum

Eksperymentalny przekład Credo bez "Filioque"

Przebywający w Bolonii patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I otrzyma eksperymentalny nowy przekład nicejsko-konstantynopolskiego Wyznania Wiary, przygotowany w związku ze zbliżającą się 1700. rocznicą pierwszego w dziejach Soboru Powszechnego (ekumenicznego) - Nicejskiego w 325 r. Włoski historyk Kościoła Alberto Melloni zapewnia na łamach rzymskiego dziennika „La Repubblica”, że „nie jest to propozycja, lecz dar”.

Przekład odchodzi od znanej dotychczas wersji łacińskiej, zawierającej zwrot „Filioque”, a uważanej przez Kościół wschodni za „nie do przyjęcia”, co – jak przypomina Melloni – prowadziło do potępiania „patriarchów, którzy wymieniali uścisk z papieżem jako zbyt wyrozumiałych w stosunku do heretyka z Rzymu”.

Nowy przekład, podsumowuje włoski historyk, „pozostawia łacińskie Credo jego własnej historii i stara się ożywić ukryte rymy wspólnej wiary, dlatego jak refren powtarza słowo «jeden»: jeden Bóg, jeden Syn, jeden Kościół, jeden chrzest”.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • Anna Panna
  13.09.2017 19:04
  Jeśli się jednak głębiej nad tym zastanowimy... Bizancjum upadło w XV w., wchłonięte przez islam (nad czy bardzo ubolewam), a Rzym trwa...
  doceń 2
 • Gość
  13.09.2017 23:12
  Ale żeby GOŚĆ przedrukowywał = przeklejał takie steki bzdur, z których nic nie można zrozumieć, które nic nie tłumaczą - to wstyd. Wstyd tymbardziej, że tekst - jak mniemam - dotyczy naszej wiary...
  doceń 3
 • Gość
  13.09.2017 23:44
  Ojciec rodzi Syna, a Duch Św. pochodzi od Ojca i Syna - jest Miłością pomiędzy Ojcem i Synem, która jest tak niezmierzona, doskonała, że okazuje się być Trzecią Osobą. Bóg jest Miłością...
  doceń 0
 • ex Patre procedit
  14.09.2017 19:55
  "Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" Jezus powiedział wyraźnie - od Ojca pochodzi, nie "od Ojca i Mnie"

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama