Nowy Numer 29/2018 Archiwum

"Wesele" na migi i w esperanto

Para prezydencka zainaugurowała narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Spotkania w ramach narodowego czytania "Wesela" odbywają się dziś w całej Polsce.

Andrzej i Agata Dudowie wzięli udział w uroczystościach w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Prezydent odczytał początek dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Jak mówił prezydent, ogłaszając lekturę na tegoroczne Narodowe Czytanie, odbędzie się ono w roku poprzedzającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tymczasem dramat Wyspiańskiego, to portret Polaków „przełomu XIX i XX wieku, (...) w przededniu odzyskania niepodległości”. W Ogrodzie Saskim Andrzej Duda zwrócił uwagę, że  „Wesele” nie jest utworem pokazującym jedynie jasne strony polskiej historii.

– To nie jest patriotyczna dydaktyka, utwór budzi dyskusję na temat Polski – tłumaczył prezydent. Zaznaczył jednak, że dramat Stanisława Wyspiańskiego „w całości jest przeniknięty nutą patriotyczną, tchnie Polską i troską o wolną Polskę”.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński stwierdził z kolei, że „debata w demokracji powinna opierać się o dojrzałe argumenty, często pochodzące z lektur”.
Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. „Wesele” zwyciężyło podczas internetowego głosowania. Konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano blisko 37 tys. głosów, a „Wesele” uzyskało prawie 18 tys. Spotkania w ramach narodowego czytania „Wesela” odbywają się dziś w całej Polsce. Przewidziano m.in. odczytanie fragmentów utworu w języku migowym oraz w esperanto.

Czytaj także:

Koszalin: Jak "Wesele", to w zagrodzie!

Kraków: "Wesele" po krakowsku

Lublin: Czas na "Wesele". Wspólne narodowe czytanie

Łowicz: Marcin w roli Pana Młodego

Płock: "Wesele" w Książnicy Płockiej

Radom: "Wesele" ponad podziałami

Sandomierz: Rosół na "Weselu"

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • JAWA25
  02.09.2017 15:30
  po co esperanto?
  doceń 6
 • JAWA25
  11.09.2017 12:33
  "Zamenhof stworzył nie tylko sztuczny język esperanto, który miał być z założenia językiem międzynarodowym, a stał się tylko "językiem" dla garstki hobbystów, taką dziwaczną (aczkolwiek zupełnie niegroźną) fanaberią dla ekscentryków.
  Doktor Esperanto stworzył także, równie utopijną i absurdalną, ideologię homaranizmu, której celem było zjednoczenie Żydów na całym świecie. Niestety, idea ta została odrzucona i wyśmiana przez samych Żydów. I takiego pseudo-wizjonera, twórcę utopijnych i oderwanych od rzeczywistości pomysłów na uszczęśliwianie ludzkości, niektórzy próbują lansować na wielkiego naukowca i patrona Uniwersytetu."
  http://forum.gazeta.pl/forum/w,94008,103634062,105107399,Homaranizm_Ludwika_Zamenhofa.html p. też https://www.facebook.com/wasilewski.blog/posts/511649262374953
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama