Nowy numer 24/2018 Archiwum

Niemcy wiedzą, kim są

Nie wmawiajmy Niemcom, że udają dorsza, gdy mowa o nazistach i II wojnie światowej. Nie udają. Wiedzą, kto rozpętał tę zawieruchę.

Jest taka moda w szeroko rozumianych prawicowych internetach na czepianie się wymyślonego przez siebie problemu i powtarzanie na okrągło pewnych „oczywistych prawd” dotyczących Niemców. Jedną z nich jest nieustanne wypominanie rzekomego unikania przez nich odpowiedzialności za II wojnę światową i zrzucania winy na „pochodzących z kosmosu” beznarodowych nazistów, tudzież hitlerowców. I tak się już przyjęło, że prawicowy lud jest święcie przekonany, że Niemcy robią wszystko, by relatywizować swoją odpowiedzialność. „Dzisiaj kolejna rocznica agresji z kosmosu na Polskę. Bo niby skąd byli naziści, skoro nie byli Niemcami?” – brzmią ironiczne komentarze krążące po różnych portalach społecznościowych. I dyskusja w najlepsze, oczywiście grzejąca atmosferę.

Warto wylać sobie na głowę kubeł zimnej wody przed wciągnięciem się w podobne „debaty”. Nie dlatego, że nie ma problemów z niemiecką polityką historyczną (niesławny serial „Nasze matki, nasi ojcowie” jest tylko jednym z najbardziej znanych przykładów), gdzie co jakiś czas pojawiają się różne Eriki Steinbach i jej bardziej lub mniej dyskretni fani. Są problemy i z niemieckim rewizjonizmem, i z próbą relatywizowania historii. Nie dlatego też warto dać sobie na wstrzymanie, że nie ma żadnych problemów współczesnych w relacjach dwustronnych – są i należy rozwiązywać je adekwatnie do sytuacji i możliwości.

Jednak akurat w przypadku oficjalnych wypowiedzi najważniejszych polityków niemieckich na temat odpowiedzialności za II wojnę światową, nie można zarzucić im próby zrzucania winy na „kosmitów nazistów”. Ot, przykład z dzisiaj, z 1 września. Ambasador Niemiec w Polsce, Rolf Nikel, napisał na Twitterze: „Obchodzimy dziś rocznicę zbrodniczej napaści na Polskę – dokonanej z premedytacją z rąk Niemców i w imieniu Niemiec”.

Mało? To idźmy wyżej. Kanclerz Angela Merkel w cotygodniowym posłaniu do obywateli (nagranie zamieszczone na oficjalnej stronie Urzędu Kanclerskiego) sprzed 2 lat: "W czasach nazizmu Niemcy siali strach i grozę na świecie; zginęły miliony ludzi, przede wszystkim w obozach koncentracyjnych; doszło do zagłady Żydów. Merkel dodała też, że z tego faktu wynika "nieustająca odpowiedzialność ponoszona przez Niemców za historię".  

Z innych barw politycznych – dawny lider niemieckich Zielonych i były szef niemieckiej dyplomacji, Joschka Fischer, w swoich pamiętnikach, wydanych i rozchodzących się jak ciepłe bułeczki, napisał: „Niemcy ponoszą nadal historyczną i moralną odpowiedzialność za zbrodnie popełnione w czasie wojny. Polska strasznie wycierpiała na skutek niemieckiej okupacji w II wojnie światowej, a narodowo-socjalistyczne Niemcy chciały pozbawić ten europejski naród o długich tradycjach elit, mordując je, oraz zdegradować go do roli narodu niewolników dla Wielkoniemieckiej Rzeszy".

Dokładamy coś na deser? Joachim Gauck, jeszcze jako prezydent Niemiec, na łamach dziennika "Sueddeutsche Zeitung" przyznał, że „Niemcy muszą być świadomi, że są potomkami tych, którzy w czasie II wojny światowej pozostawili w wielu krajach ślady spustoszenia (…) Znający swoją historię kraj powinien wysondować, jakie możliwości zadośćuczynienia istnieją” – przekonywał, co zostało nawet uznane za potencjalną zgodę na wypłatę odszkodowań za zniszczenia wojenne (mówił to w kontekście Grecji, która o takie wystąpiła, Polska wówczas nie wychodziła z tym tematem).

Jeszcze parę cytatów by się znalazło. Ale poprzestańmy na tym. Jeszcze raz podkreślę, że powyższe słowa nie zmieniają faktu, że są problemy współczesne i historyczne we wzajemnych relacjach. Ale nie ma sensu potęgować tych problemów wmawianiem Niemcom rzeczy, które są nieprawdziwe. To antyniemieckie wzmożenie jest wyczuwalne nawet w tak absurdalnych formach, jak w dyskusji nad znakomitym zresztą filmem „Dunkierka”. Ileż się naczytałem i nasłuchałem recenzji, w których lamentowano, że ani razu nie pada słowo „Niemcy”, że nie wiadomo, kto jest agresorem. Pomijam fakt, że to film dużo większy niż kronika wydarzeń od A do Z (polecam, znakomity obraz). Ale już dla świętego spokoju przez cały film czekałem na potwierdzenie lub zaprzeczenie pogłosek o „kosmicznym” wrogu bez narodowości. Rozczaruję przekonanych: naliczyłem „Niemców” co najmniej dwa razy, bardzo wyraźnie, bez cienia wątpliwości, przed kim bronią się alianci…

Pamiętajmy i domagajmy się pamięci. Ale gdy Niemcy sami od siebie mówią o Niemcach, którzy odpowiadają za zbrodnie, nie zatykajmy uszu i nie krzyczmy, że ktoś tu mówi o dorszach.

« 1 »
oceń artykuł
 • E Kant
  02.09.2017 11:40
  Nie wmawiajmy Niemcom ze są gwarantami naszych granic na zachodzie i północy. Wystarczy aby Rosja przekazała Kaliningrad Niemcom (o co mocno Polska zabiega) a Prusy Wschodnie znów się odrodzą i dyskusja zacznie się na temat korytarza nie Suwalskiego lecz Pomorskiego.
  doceń 3
 • Gość
  02.09.2017 13:57
  Skoro "wysoko postawieni" Niemcy, z Kanclerz na czele uznają odpowiedzialność Niemiec za II wojnę światową, to niech też z taką łatwością uznają konieczność wypłacenia odszkodowania za nią. To nie sztuka "uznać odpowiedzialność", bo to zwykłe słowa i że "to dawno było", to można sobie pozwolić na uznanie odpowiedzialności. Ale już na uznanie słuszności wypłaty reparacji wojennych by się z taką łatwością nie zdobyli.
 • Gość
  03.09.2017 23:39
  nie rozśmieszaj nikogo niemieckim majątkiem, co sensownego zostało zdeptali czerwonoarmiści co wartościowsze ciągnęli do siebie jako formę odszkodowania, właściwie oni decydowali o "zarządzaniu" pozostałościami po Niemcach nie jakiś polski zarządca, w tym czasie jak byś nie wiedział mieliśmy PKWN i Osóbki-Morawskie przy władzy, ten gość w '44 roku podpisał z Mołotowem porozumienie ws. linii Curzona, odszkodowania z lat 90-tych śmiech, metodyka przyznawania była taka, że prawdziwi więźniowie obozu nie raz nic nie dostali, a na wejściu mieli przekazać w oryginale dokumenty poświadczające "pobyt" w obozach chyba głównie po to, żeby zebrać oryginały tych dokumentów do Niemiec żeby później nikt tym nie kłuł w oczy gdziekolwiek po sądach
 • to ja z Polski-Polak
  05.09.2017 07:18
  BRAWO za odwagr dla REDAKTORA(duzymi literami bo nie ulega ze strachu i dla poklasku 'modzie'siania nienawisci doNiemcow i obwiniania ich o wszystko co zle w dzisiejszej Europie jak czynia to zwykle PISMAKI nie dziennikarze. BRAWO Panie Redaktorze
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji