Nowy numer 25/2018 Archiwum

"Rzeczpospolita": Osoby niebędące sędziami pisały projekty orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

Osoby niebędące sędziami pisały w 2015 r. projekty orzeczeń Trybunału na podstawie umów o dzieło - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" dotarła do pięciu umów o dzieło, w których szef Biura Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r. zleca przygotowanie "projektu orzeczenia". Wykonawcy za swoją pracę otrzymywali 4-10 tys. zł.

W sprawach tych sędzią sprawozdawcą był ówczesny wiceprezes TK Stanisław Biernat. Była też jeszcze przynajmniej jedna umowa innego sędziego.

Wykonawcami nie byli asystenci sędziego, ale inni pracownicy Trybunału, a raz osoba z zewnątrz. Świadczy o tym rachunek wypłaty honorarium w wysokości 4 tys. zł dla prawnika z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Do kopii tego rachunku dotarła "Rzeczpospolita".

Jak informuje "Rzeczpospolita", "umowy o dzieło" zobowiązywały wykonawcę do zebrania materiałów i przygotowania projektu orzeczenia wraz z analizą prawną i wnioskami do konkretnej sprawy w ścisłym kontakcie z jej sprawozdawcą.

« 1 »

Zobacz także

 • Pytanie
  01.09.2017 09:18
  A kto pisze politykom projekty wystaw?
  doceń 1
 • Gość
  01.09.2017 10:00
  Przyłębskiej nikt z zewnątrz projektów nie pisze - i na tym polega dramat. Że opiera się wyłącznie na własnej główce.
  doceń 1
 • Gość
  01.09.2017 11:55
  A kto płacił rachunki ? TK czy Biernat ? Jeśli TK to znaczy, że dopłacano do Biernata .
  doceń 1
 • Kopyrda
  01.09.2017 15:17
  To jest normalne. Projekty, przynajmniej te wstepne, pisza aplikanci. Sedziowie je przegladaja, uzupelniaja, czasami przepisuja i czsami oddaja aplikantom do dalszj przerobki.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama