Nowy Numer 29/2018 Archiwum

"Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony"

W wakacyjnym cyklu filmowym: "Duma i uprzedzenie".

Na temat filmu Joe Wrighta są skrajne opinie. Są zwolennicy wersji z Colinem Firthem jako jedynym panem Darcy, ale znajdą się też tacy, dla których Matthew Macfadyen sprawdził się w tej roli. Pozostaje również kwestia samej Lizzy Bennet. Mnie osobiście podoba się właśnie ekranizacja z Keirą Knightley.

Cieszę się, że film oglądałam na dvd, za drugim razem załączyłam sobie wersję z komentarzem reżysera. Jest to niezwykle ciekawe, gdy można się dowiedzieć, że czeka się cały dzień, by zakończyć kręcenie jednej sceny tylko po to, by poranne słońce zaczęło zachodzić. W filmie urzekła mnie również muzyka Dario Marianellego. Joe Wright i kompozytor tworzą naprawdę zgrany duet. Wersja dvd pozwala lepiej zrozumieć etykietę i zwyczaje XVIII-wiecznej Anglii, a także poznać krótką historię Jane Austen. 

Pięć córek na wydaniu i kawalerowie do wzięcia 

Pan Bennet (Donald Sutherland) dowiaduje się od swojej żony (Brenda Blethyn), że do Netherfield Park sprowadził się bogaty młodzieniec i co ważne, jest samotny! Pani Bennet postanawia sobie, że jedna z jej córek, których ma aż pięć (Jane, Elizabeth, Mary, Kitty i Lidia) na pewno zostanie małżonką Charlesa Bingleya (Simon Woods). Intryg matki nie ma końca.

Pojawi się oczywiście dumny pan Darcy i uprzedzona Lizzy, choć czasami się zastanawiam, czy nie jest dokładnie odwrotnie.

Jak potoczą się losy bohaterów? Czy podstępy pani Bennet osiągną zamierzony skutek? Czy można naprawić pierwsze wrażenie? Odpowiedzi w filmie.

Utwór okraszony jest wieloma zabawnymi scenami. Kamera jest bardzo dobrze prowadzona, co przekłada się na udane zdjęcia. Film ogląda się z przyjemnością, idealny na piątkowy wieczór. 

Pride & Prejudice Official Trailer #1 - Keira Knightley Movie (2005) HD
Movieclips Trailer Vault

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  11.08.2017 13:02
  "Jest prawdą powszechnie znaną" - jeżeli coś jest powszechnie znane, to z całą pewnością nie jest prawdą :)
  doceń 1
 • Alicja
  11.08.2017 14:07
  Film ma wiele zalet, ale ma też wady. Te drugie widoczne są głównie dla fanów książkowego oryginału. Reżyser zamienił siedzibę państwa Bennetów w niechlujną, zabłoconą farmę, szlachecki bal w nieco wulgarną wiejską potańcówkę itp. To w znacznym stopniu zmienia klimat historii. Książkowa Eluzabeth wydawała mi się osobą błyskotliwą i pogodną, czego moim zdaniem nie oddaje snująca się po ekranie Keira Knightley z nieobecnym spojrzeniem i otwartymi ustami. Wolę wersję BBC.
  doceń 4
 • M
  11.08.2017 17:11
  Tytuł zabawny, ale też mnie zachęcił do osobistej refleksji ;-). Według mnie nierzadko mężczyźni się żenią czy są w związku z powodu presji,rodziny,otoczenia, z powodu strachu przed wyśmianiem, i byciem w jakimś sensie 'gorszym'. Ja tam wyzbyłem się tych presji, jestem sam, mam prawie 30 lat, i nigdy nie oddałbym swojej wolności i niezależności bo rodzinie zależy na ślubie/wnukach, albo że znajomi się czasami nabijają że kobiety nie mam. Lubię hazard, ale nie aż taki jak małżeństwo :-). 40% małżeństw w Polsce kończy się rozwodem,a pewnie drugie tyle powinno się tak skończyć, ale z miliona powodów się nie kończy.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama