Nowy numer 28/2018 Archiwum

Więcej niż "długopis" z "Ucha Prezesa"

W obecnej sytuacji PiS bardziej potrzebuje prezydenta niż prezydent PiS-u. Ale to w rękach Jarosława Kaczyńskiego leży przyszłość obozu prawicy.

Chociaż podwójne prezydenckie weto wstrząsnęło polską sceną polityczną, a szczególnie jej prawą stroną, to wbrew opiniom niektórych publicystów nie można na tym etapie mówić o rozłamie w obozie władzy. Jest wstrząs, jest silne tarcie, ale nie ma rozłamu.

Dlaczego? Bo chociaż prezydent zablokował (przynajmniej na jakiś czas) dwie fundamentalne dla PiS ustawy, to nie zakwestionował ich ideowego sensu - potrzeby głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Jego sprzeciw wywołały natomiast poważne defekty przyjętych przez Sejm i senat ustaw. Ponadto Andrzej Duda zapowiedział stworzenie w najbliższym czasie alternatywnych projektów, które już nie mają być obarczone niebezpiecznym zatarciem dotychczasowego trójpodziału władzy.

Chociaż o rozłamie mowy jak na razie być nie może, taki scenariusz nie jest wykluczony. Piłka jest w grze i w tej sprawie obecnie rozgrywa ją Jarosław Kaczyński. To od kierownictwa PiS i postawy, jaką wobec prezydenckiego weta przyjmie partia rządząca, zależy, czy obóz zmiany przetrwa, ulegnie przebudowie czy też się rozpadnie. Prezydent jasno zadeklarował chęć przeprowadzenia reformy, ale nie zrobi tego bez wsparcia parlamentarzystów PiS.

Przed Jarosławem Kaczyńskim i jego ugrupowaniem stoją dwie drogi: decyzji na pewne ustępstwa i o dalszej współpracy z prezydentem lub uniesienie się dumą i próba odegrania się na głowie państwa. O ile pierwsza droga niesie ze sobą pewne straty wizerunkowe, bo de facto oznacza przyznanie się do błędów podczas tworzenia własnej reformy sądownictwa, o tyle druga opcja jest już dla Zjednoczonej Prawicy bardzo niebezpieczna, bo grozi faktycznym rozpadem jedności obozu zmiany. W razie pójścia na ostry konflikt z prezydentem zdecydowanie więcej straci na tym PiS. Andrzej Duda pokazał w poniedziałek swoją polityczną niezależność, czym, jak sądzę, zjednał sobie przychylność wielu wyborców i jeśli nie popełni kardynalnych błędów, będzie miał otwartą drogę do ubiegania się o reelekcję. Jego podwójne weto jest wyraźnym sygnałem dla wyborców mieszczących się w ramach umiarkowanej prawicy i centrum. Ostro krytykuje go w zasadzie wyłącznie twardy elektorat PiS, ale to dzięki głosom umiarkowanych wyborców zarówno Andrzej Duda, jak i PiS w tak spektakularny sposób wygrali wybory. W tej sytuacji ewentualny kurs na ostre starcie z prezydentem nie wróży Prawu i Sprawiedliwości niczego dobrego. Bo w obecnej sytuacji to PiS bardziej potrzebuje prezydenta niż prezydent PiS-u.

« 1 »
oceń artykuł
 • max
  26.07.2017 09:47
  Na braku porozumienia, lub na porozumieniu wprowadzającym jedynie pozorowane zmiany, w dłuższej perspektywie straci zarówno PiS jak i pan prezydent, a przede wszystkim Polacy, zyska zapewne Kukiz i totalni. Elektoraty PiS i prezydenta w dużej mierze pokrywają się. Nawet jeśli pan prezydent zyska niezdecydowanych z centrum czy lewej strony to straci swój twardy elektorat w przypadku gdyby reforma została całkowicie zablokowana.
  Nie można gasić pożaru z jednej strony lejąc wodę a z drugiej benzynę tak by zadowolić zarówno zwolenników ugaszenia jak i podpalenia. Przychylne słowa o prezydencie ze strony opozycji totalne są krótkotrwałe, wynikają jedynie z zadowolenia zatrzymania zmian wprowadzanych przez PiS. Totalni nie zaakceptują żadnych ze zmian, które nie wychodzą od nich i które nie są dla nich korzystne. A z pewnością wprowadzenie skutecznych demokratycznych mechanizmów kontroli w sądownictwie nie jest im na rękę.
  doceń 1
 • Gość
  26.07.2017 11:02
  Tak. PAD to "więcej niż długopis". A tymczasem mafia, amber gold, ratusz warszawski ze swoimi przekrętami ma sie dobrze i pęka ze śmiechu
  doceń 7
 • Soul33
  26.07.2017 12:02
  Duda powinien podpisywać wszystkie, choćby najgłupsze ustawy, łamiące Konstytucję, zdrowy rozsądek i nawet sprzeczne z nauką KK, aby tylko zachować jedność Partii i utrzymać rządy woli prezesa. Partia najwyższym dobrem narodu.
 • Gość
  26.07.2017 13:01
  Tylko jeśli rząd, prezydent i większosc w sejmie i senacie będą grać zespołowo i do jednej bramki jest szansa na poważne reformy i wyczyszczenie Polski z reliktów komunistycznych.Wszak mówili o sobie DRUZYNA. a tymczasem PAD otrzymawszy piłkę, po efektownym strzale skierował ją do własnej bramki :-(((
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji