Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czy w "L’Osservatore Romano" naprawdę tak widzą Polskę?

Tekst w watykańskim dzienniku zdaje się wskazywać na to, że autor korzystał tylko z jednego źródła informacji. I w źródle tym jest chyba mętna woda.

Tekst w "L’Osservatore Romano", informujący o reformie sądownictwa w Polsce, jest z pewnością po myśli tzw. totalnej opozycji w Polsce i jej zagranicznych popleczników. Jego treść wskazuje na to, że autor podziela narrację środowisk nieprzychylnych zmianom. Cytowanie Fransa Timmermansa, że reforma "de facto likwiduje autonomię sądownictwa" nieszczególnie oddaje istotę zmian w Polsce, pokazuje za to, jak łatwo za granicą przyjąć za prawdę politycznie poprawny przekaz medialny.

Do myślenia daje już samo stwierdzenie, że "kontrowersyjna reforma" została przyjęta przez Parlament "pomimo protestów publicznych i apeli Brukseli".

Czy należy przez to rozumieć, że jeśli Bruksela sobie czegoś życzy, to polski Parlament (wybrany właśnie w takim składzie i jak dotąd wyraźnie popierany przez większość Polaków) powinien skwapliwie się dostosować do życzeń tamtejszych jedynie światłych autorytetów? Przypomnijmy, że te "autorytety" strofują Polskę od dawna za wiele rzeczy, na przykład za "homofobię" (tak, tak, były już i rezolucje na ten temat) albo za zbyt słaby dostęp do zabijania dzieci. Nieuczciwe jest też powołanie się na "protesty publiczne". Sondaże zrobione przed kilkoma dniami - (Kantar Public i IBRiS) - wskazują, że obozowi rządzącemu wzrosło poparcie społeczne do rekordowego poziomu. W tej sytuacji wykorzystywanie argumentu manifestacji jest wprowadzaniem czytelników w błąd. Nawet jeśli kolejne sondaże pokażą spadek popularności PiS, to z pewnością nie będą one uprawniały do takich wyprzedzających ocen.

Zdumiewające jest także nazwanie PiS partią "nacjonalistyczną i eurosceptyczną". Można niejedno tej partii zarzucić, nie przypominam sobie jednak, żeby PiS kiedykolwiek dał poważny powód do twierdzenia, że chce wyprowadzić Polskę z UE. Pamiętam za to, że deklarował coś przeciwnego. Z faktu, że opozycja usilnie stara się tej partii przypiąć łatkę inicjatora "Polexitu", nie wynika, że należy te usiłowania traktować jak wykładnię rzeczywistości. Jeśli ktoś ma dowody, że jest inaczej, będę wdzięczny za wskazanie konkretów.

Podobnie jest z nacjonalizmem, który tu jest rozumiany zdecydowanie negatywnie. Przywiązanie do tradycji patriotycznych nie jest chyba jeszcze dowodem nacjonalizmu? A może mają być tego dowodem próby repolonizacji sektora bankowego? Także obrzucanie PiS przez jego wrogów epitetem "faszyści" nie jest jeszcze dowodem na nacjonalizm.

Dziennik powołuje się na "twarde komentarze opozycji", że mamy zamach stanu.

W porządku, Polacy mogą tak mówić. Mogą manifestować, mogą krzyczeć w parlamencie i poza nim, mogą stosować wszelkie dopuszczalne sposoby nacisku. I robią to. Normalnie jak to w dyktaturze w warunkach zamachu stanu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

 • Krzysiek
  22.07.2018 01:03
  Autor artykułu ma problemy z podstawową arytmetyką. Pisze, że "większość społeczeństwa" popiera reformy. Szanowny Panie, 35% to nie jest większość, to jest mniejszość.

  Poza tym kwestia tego, jak się sformułuje pytanie w ankiecie. Jeśli: "czy uważasz, że polski system sądowniczy należy zreformować" to oczywiście, że 90% powie, że owszem. Ale jeśli spytałby Pan "czy uważasz, że system sądowniczy należy zreformować tak, jak robi to obecny rząd" to odpowiedzi pozytywnych będzie już tylko 35%, czy ile w danym momencie wynosi poparcie PiS-u.
  doceń 16
 • Allan
  22.07.2018 10:50
  To miłe, że GN zamieścił informację z L'Osservarore Romano w kraju, w którym jest tyle kłamstwa: "Okrągły Stół" to zmowa i zdrada elit-kłamstwo! Katastrofa smoleńska to spisek-zamach i wybuch-kłamstwo, "Polska w ruinie"-kłamstwo. I tak po kolei... "Ile kłamstwa zmieści Polska?"
 • Morus
  22.07.2018 18:31
  Ciekawa sytuacja: organ prasowy metropolity katowickiego podważa autorytet organu prasowego Stolicy Apostolskiej. To na pewno jest jeszcze Kościół rzymski? Czy to tylko kolejna narodowa aberracja? Roma locuta...
  doceń 10
 • Janusz
  23.07.2018 14:50
  Skoro Watykan ma inne zdanie niz PIS tzn ze Watykan błądzi. Do tego retoryka jak za Gomółki - totalna opozycja i jej zagraniczni poplecznicy. Przykre jest to że po raz kolejny tłumaczy sie nam co Watykan miał na myśli albo wskazujecie jego "błędy i wypaczenia". Proponuje autorowi lekturę encykliki Centesimus annus w której Jan Paweł II jasno wypowiada sie nt trójpodziału władzy. Zakładam, oby nie naiwnie, że dla Katolickiego publicysty JP II jest większym autorytetem niz Jarosław Kaczyński.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji