Nowy numer 25/2018 Archiwum

Czy w "L’Osservatore Romano" naprawdę tak widzą Polskę?

Tekst w watykańskim dzienniku zdaje się wskazywać na to, że autor korzystał tylko z jednego źródła informacji. I w źródle tym jest chyba mętna woda.

Tekst w "L’Osservatore Romano", informujący o reformie sądownictwa w Polsce, jest z pewnością po myśli tzw. totalnej opozycji w Polsce i jej zagranicznych popleczników. Jego treść wskazuje na to, że autor podziela narrację środowisk nieprzychylnych zmianom. Cytowanie Fransa Timmermansa, że reforma "de facto likwiduje autonomię sądownictwa" nieszczególnie oddaje istotę zmian w Polsce, pokazuje za to, jak łatwo za granicą przyjąć za prawdę politycznie poprawny przekaz medialny.

Do myślenia daje już samo stwierdzenie, że "kontrowersyjna reforma" została przyjęta przez Parlament "pomimo protestów publicznych i apeli Brukseli".

Czy należy przez to rozumieć, że jeśli Bruksela sobie czegoś życzy, to polski Parlament (wybrany właśnie w takim składzie i jak dotąd wyraźnie popierany przez większość Polaków) powinien skwapliwie się dostosować do życzeń tamtejszych jedynie światłych autorytetów? Przypomnijmy, że te "autorytety" strofują Polskę od dawna za wiele rzeczy, na przykład za "homofobię" (tak, tak, były już i rezolucje na ten temat) albo za zbyt słaby dostęp do zabijania dzieci. Nieuczciwe jest też powołanie się na "protesty publiczne". Sondaże zrobione przed kilkoma dniami - (Kantar Public i IBRiS) - wskazują, że obozowi rządzącemu wzrosło poparcie społeczne do rekordowego poziomu. W tej sytuacji wykorzystywanie argumentu manifestacji jest wprowadzaniem czytelników w błąd. Nawet jeśli kolejne sondaże pokażą spadek popularności PiS, to z pewnością nie będą one uprawniały do takich wyprzedzających ocen.

Zdumiewające jest także nazwanie PiS partią "nacjonalistyczną i eurosceptyczną". Można niejedno tej partii zarzucić, nie przypominam sobie jednak, żeby PiS kiedykolwiek dał poważny powód do twierdzenia, że chce wyprowadzić Polskę z UE. Pamiętam za to, że deklarował coś przeciwnego. Z faktu, że opozycja usilnie stara się tej partii przypiąć łatkę inicjatora "Polexitu", nie wynika, że należy te usiłowania traktować jak wykładnię rzeczywistości. Jeśli ktoś ma dowody, że jest inaczej, będę wdzięczny za wskazanie konkretów.

Podobnie jest z nacjonalizmem, który tu jest rozumiany zdecydowanie negatywnie. Przywiązanie do tradycji patriotycznych nie jest chyba jeszcze dowodem nacjonalizmu? A może mają być tego dowodem próby repolonizacji sektora bankowego? Także obrzucanie PiS przez jego wrogów epitetem "faszyści" nie jest jeszcze dowodem na nacjonalizm.

Dziennik powołuje się na "twarde komentarze opozycji", że mamy zamach stanu.

W porządku, Polacy mogą tak mówić. Mogą manifestować, mogą krzyczeć w parlamencie i poza nim, mogą stosować wszelkie dopuszczalne sposoby nacisku. I robią to. Normalnie jak to w dyktaturze w warunkach zamachu stanu.

« 1 »
oceń artykuł
 • Polak Mały
  25.07.2017 22:42
  Redaktor L'OR był jednostronny i nieprofesjonalny. A mógł przedstawić "obie strony medalu". Przedstawił jedną, te zakłamaną. Jako katolik wstydzę się za L'OR.
 • Gośćja
  26.07.2017 09:38
  Wszędzie kłamią o nas.Wszędzie spiski,poplecznicy,układy,sieci,kilki.Retoryka rodem z PRL-u.Ludzie,co za bzdury!Chce Kaczynski nam państwo zniszczyć pod pozorem reform!Obudzcie się!
  doceń 5
 • DNA
  26.07.2017 15:19
  Leniwy dziennikarz z Watykanu pisze bzdury przekopiowana z lewicowej prasy, a na tym forum go tłumaczą i usprawiedliwiają.
  doceń 5
 • Gość
  13.08.2017 18:47
  Radzę więcej słuchać Papieża, mniej nacjonalistycznej partii PIS i przewielebnego o.R którzy nijak do chrześcijaństwa się nie mają. Co Państwo zrobicie w temacie że Jezus nie był Polakiem, nie był patriotą, nie miał przywiązania do korzeni patriotycznych ? Nakazał przyjmować uchodźców - "byłem przybyszem a przyjęliście mnie" - Proszę przeczytać list naszych Biskupów o patriotyźmie, zupełne przeciwieństwo PIS i ruchów narodowo-nacjonalistycznych w Polsce. Faktycznie modlitwa za nawrócenie posłów PIS jest konieczna. Pozdrawiam dobrze życząc całej Polsce, również tej grzesznej, przecież Kościół jest dla grzeszników.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji