Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Całun nie został namalowany

Rozmowa z prof. Elvio Carlino, członkiem włoskiej Narodowej Rady Badań Naukowych i współautorem najnowszych badań nad Całunem Turyńskim.

Jacek Dziedzina: Całun Turyński jest chyba najlepiej przebadanym przedmiotem w historii nauki, a jednak Pan i troje pozostałych naukowców zdecydowaliście się na nowe badania. Wierzyliście, że można odkryć jeszcze coś nowego?

Prof. Elvio Carlino: W nauce, wraz z upływem czasu, widoczne są pewne postępy, które pozwalają odpowiedzieć na ciągle otwarte pytania. Kilka lat temu, w swoim laboratorium w Centrum Mikroskopii Elektronowej w Trieście, opracowałem nową metodę atomowej transmisyjnej mikroskopii elektronowej…

Co to takiego?

Służy ona badaniu nanostrukturalnych materiałów organicznych bez poddawania ich wstępnej obróbce. Pozwala to na pobranie próbki w taki sposób, by uniknąć uszkodzeń na skutek promieniowania, co dzieje się zwykle wtedy, gdy materiał organiczny jest wystawiony na działanie elektronów o bardzo wysokiej energii.

Opracował Pan tę metodę i od razu pomyślał o Całunie Turyńskim?

Zaczęło się od tego, że profesor Giulio Fanti otrzymał włókno całunu ze STERA [Stowarzyszenie do spraw Edukacji i Badań nad Całunem Turyńskim, założone w 2009 roku przez Barriego Schwortza, oficjalnego fotografa zespołu naukowego, który dokonał pierwszej głębszej analizy całunu pod koniec lat 70. XX wieku – J.Dz.] i poprosił prof. Liberato De Caro, by ten wykonał kilka eksperymentów metodą WAXS [szerokokątowa dyfraktometria rentgenowska, służąca do określania szczegółów budowy krystalicznej polimerów naturalnych, które są budulcami organizmów żywych] w Instytucie Krystalografii w Bari. Te eksperymenty jednak nie dodały nic nowego do tego, co już o całunie wiemy. Znamy się z prof. De Caro od dawna i współpracowaliśmy przy różnych projektach naukowych, on też znał moje badania nad nową metodą mikroskopii elektronowej, więc zapytał mnie, czy dałoby się ją zastosować do badania włókna Całunu Turyńskiego. To było 2 lata temu i nie miałem wtedy zbyt dużej wiedzy na temat całunu, więc odpowiedziałem, że można zrobić parę eksperymentów, ale nie mam pewności co do przydatności mojej metody akurat do tych badań, a tym samym pewności, czy wyniki będą wiarygodne.

Skąd dzisiejsza pewność, że wyniki są jednak wiarygodne?

Spędziłem trochę czasu, aby dobrze przemyśleć sposób przeprowadzenia tych eksperymentów. W końcu wykonałem ich wiele na tym włóknie i wyniki potwierdziły się. Można więc uznać je za ustalone. Teraz każdy może powtórzyć eksperymenty tą samą drogą, żeby to zweryfikować.

Sama obecność krwi nie jest zupełną nowością w badaniach całunu…

To, co jest rzeczywiście nowe, to fakt, że znaleźliśmy tam kreatyninę otoczoną ferrytyną. To są nanocząsteczki o wielkości zaledwie kilku nanometrów i ze względu na rodzaj, typ, wielkość i rozkład nie mogą być pigmentami służącymi do malowania, jak twierdzili niektórzy. Związanie kreatyniny z ferrytyną występuje w surowicy krwi człowieka, który doznał silnego urazu. I to jest z pewnością nowa informacja z bardzo poważnymi konsekwencjami dla nauki i badań nad Całunem Turyńskim.

Na tyle poważnymi, że można potwierdzić, że jest to płótno, które na pewno okrywało ciało Jezusa z Nazaretu?

Tego nie wiem, jako naukowiec na tym etapie mogę tylko powiedzieć z całą pewnością, że w Całun Turyński było owinięte ciało człowieka, którego surowica krwi jest dowodem silnego urazu, jaki musiał nastąpić w wyniku tortur. Nie mogę jednak powiedzieć, kim był ten człowiek.

Tymi badaniami, chcąc nie chcąc, obala Pan jednak teorie mówiące o tym, że całun mógł zostać w średniowieczu namalowany, sfałszowany.

« 1 2 »
oceń artykuł
 • gregg84
  13.08.2017 12:09
  "Nasze badania wykazują, że Całun Turyński nie może być żadną pracą plastyczną. Przecież to zupełnie nieprawdopodobne, by jakiś artysta namalował postać na płótnie akurat za pomocą surowicy krwi człowieka, który był poddany torturom. Nie potrafię sobie wyobrazić, że setki lat temu ktoś utworzył fałszywy wizerunek za pomocą surowicy udręczonego człowieka tylko po to, by ktoś inny kilka wieków później mógł za pomocą metody naukowej studiować sobie różnicę między surowicą zdrowego człowieka a surowicą wykazującą jakąś patologię."

  Powyższy argument jest chybiony jeśli idzie o uprawdopodobnienie wniosku, iż Całun Turyński z całą pewnością nie jest pracą plastyczną. Bo choć rzeczywiście trudno sobie wyobrazić, aby artysta używał krwi człowieka po silnych urazach W CELU uniknięcia wykrycia fałszerstwa w późniejszych wiekach, to całkiem niewykluczone, że używał takiej krwi W CELU symbolicznego nawiązania do postaci Jezusa, tak jak opisują ją ewangelie.
  Wierzący w autentyczność Całunu nie potrafią zrozumieć jednej podstawowej rzeczy: jeśli odłożyć na bok ich ideologiczne odchylenie w kierunku chrześcijaństwa, to pozostaje cała masa znanych i jeszcze nieznanych wyjaśnień powstania Całunu, które na dziś dzień są same może i mało prawdopodobne (już choćby ze względu na nasze obecne braki metodologiczne czy szczątkowe źródła historyczne), ale i tak pozostają całe rzędy wielkości przed hipotezą, jakoby ślad zostawił zmartwychwstający człowiek.
 • Gość
  13.08.2017 20:54
  Łk 1627 Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! 28 Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". 29 Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" 30 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". 31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą".
  doceń 3
 • gut
  15.08.2017 15:01
  Dobrze wiedzieć o nowych doniesieniach naukowych tej Bardzo Ciekawej Sprawie! ;-) Dzięki! ;->
  doceń 0
 • Gość
  31.03.2018 18:25
  to że nie został namalowany od dawna wiadomo (np. Ian Wilson "Święte Oblicza")
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji