GN 14/2020 Archiwum

G20: brak zgody ws. klimatu

Przywódcy krajów G20 nie zdołali na szczycie w Hamburgu wypracować kompromisu w sprawie ochrony klimatu. Komunikat końcowy spotkania uwzględni różnice stanowisk w tej kwestii między prezydentem USA Donaldem Trumpem a pozostałymi uczestnikami spotkania.

W dokumencie zapisano, że 19 uczestników szczytu "przyjęło do wiadomości" rezygnację Stanów Zjednoczonych ze wspólnej polityki wobec globalnego ocieplenia. Uważają oni, że porozumienie paryskie jest "nieodwołalne", co oznacza odrzucenie amerykańskiego postulatu renegocjacji umowy wynegocjowanej w Paryżu w grudniu 2015 roku. Zadeklarowali, że chcą "szybko" zrealizować zapisy porozumienia.

Za ukłon w stronę USA agencja dpa uznała włączenie do tekst komunikatu zdania, że Stany Zjednoczone chcą pomóc innym krajom w czystym i skutecznym wykorzystaniu kopalnych źródeł energii.

Wcześniej źródła poinformowały kompromisie w innej spornej sprawie - handlu międzynarodowym. Wszyscy uczestnicy szczytu opowiedzieli się za wolnym handlem i przeciwko protekcjonizmowi. Kraje G20 uznały równocześnie prawo państw do stosowania "instrumentów obrony" w handlu.

Dzięki kompromisowi uniknięto skandalu, jakim byłoby nieprzyjęcie wskutek sporu oświadczenia końcowego szczytu. Na tekst oświadczenia muszą wyrazić zgodę wszyscy uczestnicy rozmów.

Wolny handel krytykowany jest przez prezydenta USA Donalda Trumpa jako niekorzystny dla Ameryki. Stany Zjednoczone mają ogromny deficyt w handlu z Europą, przede wszystkim z Niemcami. Trump groził wprowadzeniem wyższych ceł na niemieckie samochody i europejską stal.

Handel międzynarodowy i ochrona klimatu były najbardziej spornymi tematami podczas dwudniowych obrad w Hamburgu. Natomiast w kwestii walki z międzynarodowym terroryzmem, w tym usuwania islamskiej propagandy z internetu i likwidowania źródeł finansowania dżihadu, panował pełna zgoda.

G20 to nieformalny klub powstały w 2008 roku na fali światowego kryzysu finansowego. Skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

« 1 »

Polecamy

 • Maluczki
  09.07.2017 10:50
  Co za obłuda i fałsz ze strony tych ludzi!!! Tyle larma wokół ochrony klimatu, a nic nie robią w tym zakresie i jeszcze potwornie kłamią. Sama Polska przez spalanie gazu i produktów ropopochodnych emituje do atmosfery około 80 mld m3 pary wodnej, co stanowi około 60 mln ton wody. Jest to para wodna wyemitowana do atmosfery dodatkowo, oprócz tej wyemitowanej przez naturę. Ile takiej pary emitowanej jest na całym świecie? Przecież ta para w powietrzu powoduje efekt cieplarniany, a spada ona na ziemię w postaci bardzo obfitych deszczów i jest przyczyną huraganów i nawałnic. Poza tym tlen związany z wodorem nie wraca już do atmosfery, tylko na zawsze stanowi wodę, której poziom na ziemi się podnosi, o co kłamcy dyplomowani obwiniają topnienie lodowców. Ale o tym ani słowa! Węgiel im przeszkadza, który przy spalaniu nie powoduje wytwarzania pary, tylko CO2, który jest asymilowany przez rośliny i powoduje ich wzrost, a tlen jest zwracany do atmosfery.
  doceń 0
 • Maluczki
  09.07.2017 11:04
  W 2004 roku na świecie zużyto wg Google 2505 mld m3 gazu, a to dało około 5000 mld m3 pary wodnej wyemitowanej do atmosfery ponad tą wyemitowaną naturalnie. To ze samego gazu. Do tego trzeba dodać co najmniej dwa razy tyle ze spalania produktów ropopochodnych. ILE JESZCZE POZOSTAŁO NAM TLENU W POWIETRZU?! KIEDY ZACZNIEMY CHOROWAĆ Z NIEDOTLENIENIA? A MOŻE JUŻ CHORUJEMY?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama