Nowy numer 25/2018 Archiwum

Benedykt niezrozumiany

„Książkę z czystym sumieniem polecam wszystkim, którzy choć trochę chcą zrozumieć następcę św. Jana Pawła II” - czytam na obwolucie. Po lekturze książki ks. Regoli jestem innego zdania: kto chce zrozumieć Benedykta XVI, niech nie liczy na to dzieło.

Owszem, autor zgromadził i uporządkował wiele faktów, przywołał sporo cytatów i opinii, ale trudno się zorientować, co sam naprawdę myśli o papieżu seniorze. Jakby ukrywał się za poprawnym politycznie żargonem. Ks. Regoli bezkrytycznie cytuje opinie watykanistów, także te ewidentnie niesprawiedliwe wobec Benedykta XVI. Powtarza też czasem fałszywe opinie o Kościele utrwalane przez lewicowo-liberalne media. Np. gdy mowa o prawach człowieka, zauważa: „Czy katolicyzm je w pełni aprobuje, czy też podziela tylko częściowo? A może całkowicie odrzuca? Pytania w tej sprawie… pozostają bez odpowiedzi”. Jak można pisać takie rzeczy po pontyfikacie Jana Pawła II, nazwanego wręcz papieżem praw człowieka? Benedykt XVI, przemawiając w ONZ, mówił właśnie o prawach człowieka!

Można odnieść wrażenie, że ks. Regoli chciał napisać tę książkę tak, by nikt mu nie zarzucił, że pisze ją z kościelnej pozycji. Chyba jednak takiej właśnie perspektywy można spodziewać się po księdzu, historyku Kościoła z papieskiego uniwersytetu. Jeden przykład: Regoli opisuje burzę po wypowiedzi Benedykta na temat AIDS podczas jego podróży do Afryki. Cytuje wypowiedź papieża, przypomina histeryczną reakcję mediów i polityków. A kiedy czytelnik czeka na ocenę tego wydarzenia, autor jako pointę serwuje opinię Marco Politiego, który uważa, że ta afera była „reakcyjną eksplozją na narastającą od dłuższego czasu dezaprobatę autorytarnego dogmatyzmu, pozwalającego, by prawo zdusiło jednostkę ludzką”. Ks. Regoli twierdzi, że Politi „trafił w sedno”. Od siebie dodaje: „w trakcie pontyfikatu dochodziło wielokrotnie do tarć między odmiennymi wizjami człowieka i świata, nie tylko w dialogu ze społeczeństwem, ale i w łonie samego Kościoła”. Zgoda, ale autor nie napisał, gdzie leży sedno tego konfliktu i kto ma rację. A przecież chodzi ostatecznie o Boga, o walkę bezbożności z głęboko rozumianą pobożnością, której świadkiem i głosicielem był Benedykt XVI.

Chciałbym pochwalić choć za tytuł: „Benedykt XVI. Wielki papież czasu kryzysu”. Niestety, okazało się, że w oryginale brzmi on inaczej: „Ponad kryzysem Kościoła. Pontyfikat Benedykta XVI”. Redakcja ma prawo do zmiany tytułu, ale w tym przypadku jest to jednak przekłamanie. Przyznaję, że zadecydowałem, by nadać patronat GN, zwiedziony tym tytułem. Zostałem wprowadzony w błąd. Przepraszam wszystkich, których logo naszego tygodnika zachęci do lektury. Książka jest dobrym przykładem sekularyzacji myślenia we wnętrzu samego Kościoła. Co jest rzeczą smutną.

ks. Tomasz Jaklewicz

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • gut
  17.06.2017 20:18
  Dobrze Wiedzieć. :))
  doceń 0
 • PTaraski
  18.06.2017 13:14
  > Jak można pisać takie rzeczy po pontyfikacie Jana Pawła II, nazwanego wręcz papieżem praw człowieka?< JP2 w wielu sprawach odszedł od nauczania Kościoła, żeby nie powiedzieć, że je zanegował, a stosunek do tzw. praw człowieka jest tego najlepszym przykładem. TZW. prawa człowieka to wymysł rewolucji francuskiej. Kościół idąc za Objawieniem naucza, o obowiązkach, moralnych obowiązkach, a nie o "prawach". Przykładem jest dekalog. Papież Benedykt zaczął powracać do nauczania Kościoła korygując błędy soborowe i swoich poprzedników. Stąd taka nienawiść do niego ze strony wszelkich heretyków i odstępców od wiary.
 • Gośćx
  18.06.2017 20:22
  Niechcąco i między wierszami ks.Jaklewicz przyznaje, że w Kościele jest czas kryzysu. Mimo, iż oficjalna wersja brzmi, że jest dobrze, a Kościół nigdy nie miał się tak dobrze jak dziś. Co do praw człowieka, trafnie (jak zawsze) ujął rzecz PTaraski.
  doceń 3
 • Gość
  20.06.2017 10:07
  Książka jest bardzo dobra a autor ma trafne oceny.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama