Nowy numer 08/2020 Archiwum

Czy tak można?

Dobrze, że papież Franciszek skorzystał z zaproszenia i odwiedził Egipt.

To jedno z najważniejszych państw w regionie, rządzone twardą ręką przez prezydenta as-Sisiego, ale naznaczone też krwawymi prześladowaniami chrześcijan. Jak pamiętamy, do ostatnich doszło w Niedzielę Palmową w koptyjskich kościołach w Tancie i Aleksandrii. Zginęły w nich w sumie co najmniej 44 osoby. W poprzednich latach nie było lepiej. Według zwierzchnika prawosławnych Koptów, patriarchy Aleksandrii Tawadrosa II, w latach 2013–2016 doszło do 37 aktów terroru wobec Koptów na tle religijnym.

Franciszek pięknie mówił o Egipcie i jego historii (piszę te słowa po pierwszym dniu pielgrzymki). Do przedstawicieli egipskich władz i korpusu dyplomatycznego powiedział m.in.: – Ta ziemia wiele znaczy dla historii ludzkości i dla Tradycji Kościoła. Nie tylko ze względu na swoją godną podziwu przeszłość historyczną – faraonów, koptyjską i muzułmańską – ale także dlatego, że wielu patriarchów żyło w Egipcie lub go przemierzało. Jest on rzeczywiście wielokrotnie wspominany w Piśmie Świętym. W tej ziemi Bóg się odezwał (…), a na górze Synaj powierzył swemu ludowi i ludzkości Boże przykazania. Na egipskiej ziemi znalazła schronienie i gościnę Święta Rodzina: Jezus, Maryja i Józef – przypomniał. Papież podarował prezydentowi pamiątkowy medal przedstawiający scenę ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu.

Znamienne były też wizyta i przemówienie Franciszka na Uniwersytecie Al-Azhar. To najważniejszy ośrodek teologiczny dla muzułmanów – sunnitów. Uniwersytet zerwał relacje z Watykanem po głośnym wykładzie Benedykta XVI w Ratyzbonie. Kontakty zostały wznowione za pontyfikatu papieża Franciszka. Ojciec Święty przemawiał podczas Międzynarodowej Konferencji na rzecz Pokoju. Miał przed sobą znakomite grono muzułmańskich uczonych i duchownych. Ich widok zrobił na mnie duże wrażenie i nieśmiało wróciło pytanie, które nurtuje mnie od długiego czasu. Czy w takich okolicznościach można wprost mówić o Jezusie? Oczywiście z największą pokorą i delikatnością, ale bez niedomówień. Czy o Jezusie można mówić tylko do chrześcijan, a do muzułmanów i wyznawców innych religii już nie? Czy na przykład na Uniwersytecie Al-Azhar można głosić Chrystusa? Moja wątpliwość nie jest w żaden sposób związana z papieżem Franciszkiem. Takie pytania nurtują mnie od dawna. I nie znam na nie odpowiedzi. Bardzo prawdopodobne, że tego rodzaju wątpliwości w dobie dialogu międzyreligijnego nawet nie powinny pojawić się w mojej głowie. Jednak się pojawiają.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na niezwykle podnoszącą na duchu rozmowę z Andrzejem Nowakiem (ss. 33–35). Wybitny krakowski historyk wydał właśnie trzeci tom „Dziejów Polski”. Kiedy inni historycy zastanawiają się nad tym, dlaczego Polska po latach świetności upadła, profesor Nowak stawia inne pytanie: dlaczego i jak Polska potrafiła utrzymać kulturę wolności i zarazić nią innych? Przekonuje też, że Polacy byli zdolni do zgody i budowania kompromisów. Dowód? W Polsce konfederacja husycka trwała jeden dzień, w Czechach kilkadziesiąt lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • JAWA25
  05.05.2017 13:31
  Konfederacja Spytka z Melsztyna trwała dłużej niż jeden dzień, a związku z tematem nie widać
  doceń 4
 • Megi
  06.05.2017 22:38
  A cóż to za pytanie kapłana KK ...Czy w takich okolicznościach można wprost mówić o Jezusie?...(Mt 10,24-33)
  doceń 0
 • Gość
  07.05.2017 00:53
  Jezeli ktos uwaza, ze Koran i Boblia mowia o tym samym Bogu i Jezusie, to nie ma pojecia o czym mowi. Nie mozna polaczyc klamstwa z prawda.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji