Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pierwszy świadek

Zmartwychwstały Jezus wychodzi z grobu, stawiając na ziemi stopę, na której widać ślad gwoździa.

Zachowanie trzech strażników symbolizuje trzy różne postawy, jakie można przyjąć wobec tego wielkiego wydarzenia. Strażnik przedstawiony na dole obrazu śpi twardym snem. Po przebudzeniu nie będzie wiedział, co się stało, pozostanie poganinem. Strażnik z lewej strony drzemie. Mógłby zapewne się odwrócić i zobaczyć Zmartwychwstałego, ale woli o niczym nie wiedzieć. Taka postawa symbolizuje herezję, odrzucenie wiary. Strażnik z prawej jest natomiast pierwszym świadkiem cudu Zmartwychwstania. Można go nazwać reprezentantem całej społeczności wierzących.

Zbawiciel, wychodząc z grobu, patrzy na nas, a prawą rękę wznosi w geście błogosławieństwa. W lewej trzyma długą laskę w kształcie krzyża, z przymocowaną chorągiewką. Ten krzyż jest sztandarem Jego zwycięstwa nad śmiercią. Na odsuniętej z grobu płycie stoi anioł w świetlistej, białej szacie. Kiedy Chrystus już się oddali, a przerażeni żołnierze uciekną, on pozostanie, by opowiedzieć o tym, co się stało, kobietom, które przyjdą do grobu, by namaścić ciało Jezusa.

Kiedy dobrze przyjrzymy się krajobrazowi w tle, dostrzeżemy sylwetki trzech niewiast, zmierzających drogą w kierunku grobu. Widać je na prawo od krzyża trzymanego przez Jezusa.

Pierwotnie obraz stanowił kwaterę bocznego skrzydła Ołtarza Ukrzyżowania. Wszystkie części ołtarza zachowały się, ale każda w innej części świata. Omawiane przez nas „Zmartwychwstanie” – w Pasadenie w Kalifornii (USA), będące pierwotnie głównym przedstawieniem „Ukrzyżowanie” – w Brukseli, a stanowiące drugie boczne skrzydło „Złożenie do grobu” – w londyńskiej National Gallery.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast