Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zapowiedź zmartwychwstania

Obraz pokazuje zarówno śmierć Jezusa na krzyżu, jak i wcześniejsze wydarzenia. Dlatego Zbawiciel i Jego Matka są przedstawieni aż trzy razy.

Centralną osią kompozycji jest krucyfiks. Dolną połowę obrazu zajmuje jedna scena, rozgrywająca się tuż po śmierci Jezusa. Po lewej stronie stoją trzy Marie i św. Jan, podtrzymujący Matkę Bożą. Pod krzyżem klęczy św. Maria Magdalena. Po prawej stronie Weronika rozwija chustę z odbiciem twarzy Zbawiciela, a za nią setnik Longinus, wskazując palcem Ukrzyżowanego, rozmawia z innymi rzymskimi żołnierzami. Można się domyślić, że to ilustracja słów z Ewangelii według św. Marka: „Setnik zaś, który stał naprzeciw, widząc, że w ten sposób oddał ducha, rzekł »Prawdziwie, ten człowiek był synem Bożym«” (Mk 15,39).

Górna połowa obrazu przedstawia w tle sceny poprzedzające ukrzyżowanie. Z lewej strony u góry widzimy modlitwę Jezusa w ogrodzie Getsemani, w obecności trzech śpiących apostołów. Nieco niżej Zbawiciel żegna się z Matką.

Z prawej strony artysta namalował Chrystusa niosącego krzyż na Golgotę. Oprawcy biją Go kijami, a Weronika zbliża się, by obetrzeć Mu twarz chustą. Scenie tej przygląda się zrozpaczona Maryja.

Obraz przedstawia najtragiczniejsze chwile męki Pańskiej, ale artysta zadbał o to, żeby przesłanie dzieła wskazywało w sposób symboliczny na Zmartwychwstanie. Anioły zbierają do kielichów krew z ran Jezusa – zaczyn nowego życia, a bujny krzew rosnący tuż za krzyżem na wysokości postaci Jezusa przypomina, że krzyż staje się drzewem życia.

Na pierwszym planie nieprzypadkowo artysta umieścił Marię Magdalenę i leżące na ziemi okazałe naczynie z wonnymi olejkami, z którym święta uda się do grobu, by namaścić ciało Jezusa. Wiemy, że grób już był wtedy pusty, a Maria Magdalena spotkała Zmartwychwstałego. Dlatego Weronika ukazuje Marii Magdalenie Jego oblicze. To zapowiedź tego spotkania Jezusa z Marią Magdaleną tuż po Zmartwychwstaniu.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także