Nowy numer 24/2018 Archiwum

Memo-zmanipulowani

Mechanizm udostępniania treści w sieciach społecznościowych jest bardzo prosty i wygodny. I dlatego właśnie tak często padamy jego ofiarą i sami stajemy się nieświadomymi manipulatorami.

Memy - obrazki z krótkim komunikatem tekstowym. Dziś - w czasach sieci społecznościowych typu Facebook czy Twitter - chyba jeden z najskuteczniejszych nośników informacji. Wystarczy wrzucić do sieci chwytliwy obrazek, by w tempie błyskawicy został udostępniony przez znajomych, a później znajomych znajomych, i tak dalej, i tak dalej. Problem w tym, że w świecie memów stosunkowo często stajemy się ofiarami manipulacji.

Przykład, na który natrafiłem dziś rano: kilkoro moich znajomych udostępniło obrazek z tekstem o ZUS. W memie - następująca treść:

Statystyczny Polak oddaje co miesiąc 1156 zł do ZUS. Gdyby tę kwotę odkładać samodzielnie, po 30 latach pracy oszczędności sięgnęłyby 941 356 zł.  Z tej kwoty można by wypłacać sobie emeryturę równą 5000 zł przez 25 lat. Owoc żywota twojego je ZUS.

Na stronie źródłowej mem o powyższej treści ma ponad 1300 udostępnień (stan na wtorek, godzina 7.20). Na swoich profilach opublikowało go wiele osób z wyższym wykształceniem. Bo i treść chwytliwa, do tego grająca na emocjach każdego, kto co miesiąc otrzymuje na konto tylko 2/3 oficjalnego zarobku brutto, a na wysoką emeryturę nie ma co liczyć. Tyle tylko, że wyliczenia z mema to jeden wielki stek bzdur i wystarczy proste działanie mnożenia i dzielenia, żeby to sprawdzić.

Załóżmy, że rzeczywiście statystyczny Polak oddaje do ZUS na emeryturę 1156 zł (na pewno na składkę emerytalną czy w sumie na cele ubezpieczenia społecznego, w tym np. składkę zdrowotną?). 30 lat to 360 miesięcy. 360 x 1156 daje nam kwotę 416 160 zł, a nie 941 356 zł, jak napisano w memie. To ponad 2 razy mniejsza suma. Gdyby z tych oszczędności wypłacać co miesiąc emeryturę przez 25 lat (300 miesięcy) to wynosiłaby ona 1387,20 zł.

Co więcej, gdyby nawet jakimś sposobem udało nam się przez 30 lat (albo i dłużej) odłożyć wspomniane w memie 941 356 zł, to wypłacana przez 25 lat comiesięczna emerytura wyniosłaby 3137,85 zł, a nie 5000 zł, o których mowa w memie. I oczywiście przy założeniu, że odkładamy te pieniądze do skarpety, nie można by liczyć na żadną rewaloryzację, w związku z czym jest duża szansa, że inflacja zjadłaby znaczną część tych pieniędzy.

Oczywiście zaoszczędzone pieniądze można inwestować w sposób mniej lub bardziej ryzykowny, ale treść mema wyraźnie mówi o odkładaniu. Słowo inwestycja nie pada i to czyni już obrazek manipulacją.

Nie mam zamiaru tym przykładem bronić polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, jak łatwo stajemy się nie tylko ofiarami, ale też współsprawcami manipulacji. Oczywiście - w sieci jest wiele treści, których przeciętny odbiorca nie jest w stanie zweryfikować. Ale proste obliczenia to już coś, co nie powinno przerastać większości z nas. Podobnie jak minimum krytycznego podejścia do źródła. Tymczasem obrazek zawierający stek bzdur i prosty komunikat, że ZUS każdego dnia nas okrada, w tempie błyskawicznym stał się sieciowym bestsellerem. I każdego dnia takimi hitami stają się kolejne kłamstwa, a my im ufamy tylko dlatego, że ktoś je wrzucił na portal społecznościowy. A jeśli do tego udostępnili je nasi znajomi - działa dodatkowy mechanizm uwiarygadniający.

O manipulacjach i postprawdach napisano i powiedziano już wiele. Ale chyba wciąż za mało, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak łatwo i szybko je rozprzestrzeniamy. Oczywiście każdy z nas ma prawo popełnić błąd. Ale warto zachować przynajmniej odrobinę ostrożności.

 

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  28.03.2017 15:56
  Z racji swojego zawodu (matematyk), zainteresowałem się sprawą ściśle arytmetyczną, a dokładnie, w jaki sposób "ktoś" otrzymał wymienione liczby. No cóż, przyjmując, że pieniądze były odkładane na koncie z gwarantowaną stopą procentową, to 4,88% (rocznie) faktycznie daje kwotę 941 tys. przy odkładaniu 1156zł miesięcznie. Tyle, że bądźmy konsekwentni, czyli dalej zakładamy stopę 4,88 i wypłacamy co miesiąc 5000zł. Naszych pieniędzy starczy na 192 miesiące, czyli na 16 lat.
 • Gość
  29.03.2017 10:09
  Dziękuję za ten artykuł. Prostowanie fałszywych infirmacji prasowych - mam to na co dzień bo pracuję w ZUS. :)
  doceń 4
 • Gość
  29.03.2017 20:45
  Cenię GN za rzetelne informacje bez manipulacji i bez "przechyłów" pro-partyjnych. Cieszę się że to medium łączy ludzi. Większość (niestety) innych mediów tak po prawej jak i po lewej szczuje jednych na drugich - Polaka przeciw Polakowi, dlatego tylko że ma inne poglądy. BRAWO DLA GOŚCIA NIEDZIELNEGO za wierną realiacje misji do której został powołany. Brawo za podążanie za prawdą i służenie Polsce.
  doceń 1
 • Gość
  30.03.2017 19:29
  Panie Wojtku, możemy liczyć na komentarz/felieton/wypowiedź w tej sprawie? Jestem niezmiernie ciekaw Pana zdania:

  http://pl.aleteia.org/2017/03/29/te-zdjecia-wywolaly-burze-w-internecie-burze-o-jezusa/
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji