Nowy numer 24/2018 Archiwum

(Bez)nadzieja dla Holandii

Pływająca na wodzie Holandia nie jest skazana na kulturowy kanał. Tyle tylko, że dróg wyjścia ciągle szuka w ślepych uliczkach.

Holandia to modelowy przykład sprawdzonego schematu: odrzucenie chrześcijańskiej tożsamości na rzecz radosnej apostazji wymieszanej z libertyńskim podejściem do prawa i życia tworzy pustkę, w którą prędzej czy później wchodzą i zagospodarowują obcy kulturowo, ale wierzący w swoje wartości przybysze, w reakcji na co rodzi się, a w końcu sięga po władzę siła, która chce dokonać opcji zerowej, to znaczy pozbyć się obcych, siejąc nową pustkę, a tym samym nie uzdrawiając wcale rzeczywistości. Krótko mówiąc: to ciągłe szukanie lekarstw na bolączki, które samemu się stworzyło, i wybieranie tych, które tylko pogłębiają problem.

Tak jest w przypadku procesu, którego punktem kulminacyjnym mogą okazać się (trwające jeszcze) dzisiejsze wybory. Nie znamy jeszcze ich wyników, nie wiemy, czy wygra skrajnie antyimigrancka i antyunijna partia Geerta Wildersa. Jednak już sam fakt, że z jej wygraną trzeba się liczyć, a w każdym razie to, że konkurencja musi zrobić naprawdę wiele, żeby z nią wygrać, pokazuje, jak daleko mieszkańcy Niderlandów juz zaszli. Odpowiedzią na pustkę, którą sami stworzyli wyrzucając chrześcijaństwo ze swojej przestrzeni, i w którą weszli muzułmańscy imigranci, z których spora część – bo nie wszyscy – chcieliby wprowadzić swoje zasady, wypełniające tę pustkę, jest rosnąca siła, która lekarstwo widzi w pozbawionej skrupułów czystce, siłą rzeczy opartej na nienawiści. Ten chory schemat mógłby odwrócić tylko powrót do chrześcijańskich korzeni, w których nie ma miejsca ani na pustkę, ani na wykluczanie kogokolwiek. Pytanie, czy Holendrzy kiedyś do tego dojdą. Na razie wygląda, że próbując nerwowo wydostać się z kanału, brną w kolejna ślepą uliczkę.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  16.03.2017 12:21
  Proszę o wyjaśnienie, na czym polega "libertyńskie podejście do prawa". Łatwo pisać byle co, na podstawie byle jakich przesłanek, dochodząc do byle jakich wniosków.
  doceń 14
 • Gość
  16.03.2017 14:29
  Prawda jest taka, że Holendrzy prędzej poparli by Wildersa niż jakąś katolicką partię pokroju Prawicy Rzeczpospolitej.
  doceń 5
 • inny Gość
  18.03.2017 22:10
  No i jakos Wilders nie wygral tych wyborow . Ciekawy jest fakt , ze poparcie dla Wildersa maja w Holandii glownie osoby starsze i z regionow wiejskich (skad my to znamy ?).
  doceń 2
 • gut
  19.03.2017 13:13
  Quo Vadis... Holandio? :)
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji