Nowy numer 24/2018 Archiwum

Szalony pomysł

Podbój Kosmosu

Nie ma co owijać w bawełnę. Pomysł jest z serii szalonych. Choć z drugiej strony do odważnych należy świat. Amerykańska Agencja kosmiczna NASA przymierza się do zaprojektowania satelity, który pozyskiwałby energię z paneli słonecznych umieszczonych na orbicie, a następnie przesyłał ją na Ziemię za pomocą wiązki lasera. Takie rozwiązanie ma ewidentne zalety. Na orbicie w pozyskiwaniu energii nie przeszkadzają chmury ani warstwa atmosfery. A przede wszystkim nie przeszkadza cykl dzień–noc. Chociażby z tego powodu baterie na orbicie dawałyby dwa razy więcej energii niż te umieszczone na powierzchni planety. W istocie zyski będą jeszcze większe… choć koszty wyniesienia urządzenia na orbitę mogą się okazać kosmiczne. To, co dzisiaj kosztuje dużo, jutro może zdrowo potanieć. I pewnie dlatego podobne projekty pojawiają się w Japonii i Chinach.

Ilość konsumowanego przez ludzkość prądu bardzo szybko rośnie. W 2040 roku będziemy go potrzebowali dwa razy więcej, niż zużyliśmy w 2012 roku. •

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji