Nowy numer 47/2022 Archiwum

Wszystkie pójdą do kosza

Tydzień temu sugerowałem, że katolicy powinni nie tylko się modlić, ale podejmować też inne konstruktywne działania. No i szybko nadarza się ku temu okazja.

W tym numerze „Gościa” zachęcamy do wsparcia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Mama, Tata i Dzieci”. Nie wymaga to wielkiego wysiłku. Wystarczy złożyć podpis na załączonym formularzu albo zrobić to przez stronę internetową (adres na s. 24).

Europejska Inicjatywa Obywatelska polega na składaniu petycji do Komisji Europejskiej przez obywateli państw należących do Unii. Prawo takie przewiduje traktat lizboński. Pomysłodawcy akcji „Mama, Tata i Dzieci” przygotowali przepis prawny, który jednoznacznie definiuje małżeństwo i rodzinę. Nie bardzo wierzę w pełne powodzenie akcji. A byłoby nim zdefiniowanie na poziomie prawa europejskiego małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, a rodziny jako wspólnoty opartej na tak rozumianym małżeństwie lub pokrewieństwie. Jeżeli akcja nie ma szans powodzenia, to po co się w nią angażować? – zapyta ktoś. Czy nie jest to kolejne marnowanie sił i środków? Po pierwsze, zapoznanie się z celami akcji i złożenie podpisu – jak wspomniałem – nie wymaga wielkiego wysiłku. Po drugie, zebranie przez organizatorów odpowiedniej liczby głosów pozwoli skierować wniosek do Komisji Europejskiej. A wtedy jej światli przedstawiciele będą zmuszeni zmierzyć się z tym problemem. W moim przekonaniu wszystkie podpisy wrzucą do kosza, tak jak stało się z głosami wspierającymi akcję „Jeden z nas”. Wtedy do kosza trafiło blisko 2 mln podpisów mieszkańców Unii. Teraz zapewne będzie podobnie, ale to wcale nie znaczy, że mamy siedzieć cicho. Wywieranie presji może mieć sens, szczególnie teraz, gdy struktury europejskie chwieją się i już niedługo mogą przyjąć nowy kształt. Co prawda unijne elity wydają się tak oderwane od rzeczywistości, że z letargu nie obudził ich nawet Brexit, więc milion czy dwa miliony podpisów złożonych przez Europejczyków mogą wywołać u nich co najwyżej uśmiech politowania. Zachęcam jednak do wsparcia akcji. Dla przyszłości zjednoczonej Europy zdrowa gospodarka ma wielkie znaczenie, ale zasady moralne są ważniejsze. François Hollande, który miał powiedzieć do polskiej delegacji: „Wy macie zasady, my mamy fundusze”, zdaje się uważać inaczej. Ale nie ma racji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się