Nowy numer 24/2018 Archiwum

Waszczykowski: Możemy zerwać szczyt

Szef MSZ podkreśla, że w razie nieprzełożenia głosowania nad wyborem przewodniczącego RE Polska nie podpisze konkluzji szczytu.

Polski minister spraw zagranicznych był w czwartek rano gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Jeden na jeden". Zapytany został o dzisiejszy szczyt UE, podczas którego ma być wybrany nowy przewodniczący RE lub przedłużona na kolejne 2,5 roku kadencja Donalda Tuska na tym stanowisku. Polski rząd nie poparł kandydatury Tuska i jako jedyny zgłosił oficjalnie innego kandydata - Jacka Saryusz-Wolskiego.

Zapytany o dzisiejszy szczyt, odpowiedział:

- Przekazaliśmy sygnał stronie niemieckiej, że nie ma potrzeby wybierać dzisiaj przewodniczącego Rady.

Minister sugeruje zerwanie szczytu przez stronę polską w razie nieuwzględnienia zastrzeżeń polskiego rządu:

- Będziemy informować naszych partnerów, że cały szczyt jest zagrożony, jeśli będą na siłę forsować dzisiaj głosowanie - dodał. - Jeśli wybór zostanie dokonany na siłę, możemy zerwać szczyt. Polska teoretycznie może nie podpisać ustaleń szczytu. Decyzję zostawiamy pani premier.

« 1 »

Zobacz także

 • MarianNowak
  09.03.2017 11:37
  Wszczykowki robi wstęp du wyjścia Polski z członkowstwa Polski w UE, co może być dla Polski tragiczne w skutkach.
  doceń 18
 • gregg48
  09.03.2017 12:08
  PiS dzielnie walczy o to, aby Donald Tusk był jeszcze witany w tym kraju tak ochoczo, jak Stanisław Mikołajczyk w 1945 roku. Nie z tego względu, by wszyscy witający tak kochali Mikołajczyka czy Tuska, ale z powodu szerokiej nienawiści, jaką wzbudzał wtedy PPR, a teraz PiS.
  doceń 12
 • KrzysiekZ
  09.03.2017 12:31
  Niemcy chcą nadal mieć na tym stanowisku marionetkę w swoich rękach. Popierają swojego kandydata. Trzeba mieć nadzieję , że inne kraje UE nie dadzą się nabrać na niemieckie obietnice. W przeciwnym wypadku staną się częścią kolejnej Rzeszy.
  doceń 6
 • Gość ajmk
  11.03.2017 21:41
  Czy to rok 1939 ze znowu Niemcy dyktuja Polsce kto ma reprezentowac interesy Polskie?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama